یادداشت سفیر پیشین بغداد؛ آمریکا در پی تأمین منافع رژیم صهیونیستی در عراق است

به گزارش خبرگزاری هدف به نقل از خبرگزاری فارس، آمریکا و غرب منافع متعدد و مختلفی در عراق و منطقه خاورمیانه دارند، اما زمانی که پای منافع رژیم صهیونیستی در میان باشد، این منافع رنگ می‌بازند؛ زیرا منافع این رژیم، فقط امنیت آن نیست، بلکه هژمونی آن در خاورمیانه است.
دکتر «جواد الهنداوی» سفیر پیشین عراق در قطر با انتشار یادداشتی در روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» به بررسی منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی در عراق پرداخت و نوشت، سیاست خارجی آمریکا در قبال عراق و منطقه، در راستای منافع این کشور نیست، بلکه همسو با منافع رژیم صهیونیستی است. هدف آمریکا، تضمین هژمونی این رژیم در منطقه است تا «خاورمیانه جدید» شکل بگیرد.
در این یادداشت آمده است، آمریکا برای تحقق این هدف، هر اقدامی انجام می‌دهد، ولی برخی، همچنان سیاست خود را بر اساس اصل «منافع آمریکا در عراق و منطقه» تعیین می‌کنند، ولی حقیقت این است که این منافع، منافع رژیم صهیونیستی است که از طریق دولت آمریکا اجرایی می‌شود.
بر اساس این یادداشت، سؤال اینجاست که آیا آمریکا روابط خود با کشورهای منطقه را بر اساس منافع خود تعیین می‌کند یا هژمونی اسرائیل؟. این هژمونی، مستلزم نابودی کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عربی حامی محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران است.
الهنداوی تصریح کرد، هر کس فکر می‌کند که «اسرائیل خواستار صلح و تعیین مرزهای خود در منطقه است، در توهم به سر می‌رود. عوامل راهبردی، در پس این دیدگاه صهیونیستی-آمریکایی قرار دارد که از صلح سخن می‌گوید، ولی با آن می‌جنگند. صهیونیستها می‌دانند که صلح با کشورهای منطقه، بدون یهودی بودن اسرائیل یا هژمونی سیاسی، اقتصادی، تکنولوژی و نظامی اسرائیل، به معنای پایان آن است».
وی در ادامه نوشت: «روابط دیپلماتیک اسرائیل با کشورهای عربی، هدف نیست، بلکه گامی به سمت هدف است، عادی‌سازی روابط اسرائیل با [کشورهای عربی حاشیه] خلیج [فارس] هدف نیست، بلکه گامی به سمت هدف است. نابودی عراق و سوریه، هدف نیست، هدف نیست، بلکه گامی به سمت هدف است. هدف، هژمونی اسرائیل است و هژمونی نیز به معنای سلب قدرت تصمیم گیری از کشورهای عربی و قرار دادن مسائل سیاسی، نظامی و اقتصادی آن در گروه اراده و رضایت اسرائیل است».
سفیر پیشین عراق، ادامه داد، به همین دلیل، «منافع آمریکا در عراق، ساختن و شکوفایی آن نیست، بلکه سلب قدرت نظامی و اقتصادی آن، در راستای منافع راهبردی اسرائیل است. منافع آمریکا در عراق این است که عراق نگهبان دروازه شرقی باشد، با ایران و سوریه دشمنی کند و در نابودی حکومت آنها، سهیم باشد».
الهنداوی خاطر نشان کرد: «منافع آمریکا در عراق، خارج کردن این کشور از فصل هفتم [منشور سازمان ملل]، و بازسازی آن نیست… منافع آمریکا در عراق، تکمیل حاکمیت و حق تصرف این کشور در اموالش و بهبود خدمات برق‌رسانی نیست… آمریکا از تروریسم در عراق برای برنامه‌ها و اهداف سیاسی استفاده کرد و از فساد در عراق به عنوان یک اهرم فشار بهره برد».
وی با بیان اینکه تصمیم خروج آمریکا از عراق، زمانی اتخاذ شد که این کشور و مزدورانش، این کشور را نابودی کردند، تصریح کرد: «نقشه آمریکا و اسرائیل این است که مرکز شرق از عراق، سوریه، لبنان و اردن به اسرائیل، امارات، بحرین و سایر کشورهای [عربی حاشیه] خلیج [فارس] انتقال یابد و اسرائیل، هسته و مرکز شرق باشد».
این دیپلمات عراقی ادامه داد: «خواست آمریکا، اسرائیل، مزدوران و ارتجاع [عرب] این است که عراق، حیاط خلوت درگیری با ایران باشد؛ زیرا ایران در منطقه با اسرائیل رقابت می‌کند، مانع هژمونی آن است و اینکه ایران همپیمان چین و روسیه است. یعنی ایران، رکن اصلی محور مقاومت در برابر هژمونی اسرائیل در منطقه به عنوان یک رژیم اشغالگر است».
الهنداوی در پایان خاطر نشان کرد، هیچ کس فکر نمی‌کند که چگونه آمریکا در راستای منافع رژیم صهیونیستی، عراق را محاصره خواهد کرد و مانع از تعامل این کشور با ایران، سوریه یا لبنان خواهد شد. به هر حال، «ما باید در چشم‌انداز سیاسی خود، پیش از آنکه به فکر منافع آمریکا در عراق باشیم، به منافع خود فکر کنیم؛ منافع [آمریکا] در واقع همان منافع اسرائیل در عراق است».
منبع فارس/

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit