گفتگو با ایزدی: بازگشت به پیش از ژانویه ۲۰۱۷ به‌نفع کشور نیست/ دولت از برجام عبرت نگرفته است

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری تسنیم، فؤاد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا  درخصوص پیشنهاد اخیر روحانی به بایدن مبنی بر بازگشت به پیش از ژانویه ۲۰۱۷ اظهار داشت: نکته نخست این است که اکنون صحبت‌کردن از مذاکره، فرصت و فرصت‌سوزی، به‌طور قطع در راستای منافع ملی کشور نیست، در راستای منافع مذاکره نیز نیست.

 

وی افزود: زمانی که مدام نسبت به مذاکره علاقه نشان بدهیم و هربار طرح جدیدی در این رابطه مطرح بکنیم، طرف مقابل احساس می‌کند که تحت فشار هستیم و سیاست فشار حداکثری جواب داده است، در نتیجه احساس می‌کند کالایی که در دست اوست؛ یعنی برجام ارزش بیشتری دارد و قیمتش را بالا می‌برد.

ایزدی خاطرنشان کرد: سخنان آقای رئیس‌جمهور در راستای منافع کشور نیست و برای مذاکره نیز مفید نیست. مقامات کشور در شرایط کنونی باید نسبت به بحث مذاکره و برجام بی‌تفاوت باشند. طرف مقابل تعهدی را پذیرفته است، ایران تعهداتش را انجام داده است، اما آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، پس باید ابتدا آمریکا به تعهداتش عمل کند. باید دانست اگر توافق جدیدی هم حاصل شود، نتیجه‌ای نخواهد داشت. آمریکا اگر می‌خواست به‌خوبی عمل کند به تعهداتش در برجام عمل می‌کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا بیان داشت: اما درخصوص این‌که آقای روحانی گفته است “به قبل از ژانویه ۲۰۱۷ بازگردیم”، در عمل قابل درک نیست؛ چراکه در دوره ترامپ شاهد اعمال تحریم‌هایی بودیم که توسط کنگره و نه رئیس‌جمهور وضع شده بود، در واقع آن تحریم‌ها از سوی ترامپ نبود.

وی اضافه کرد: اگر به قبل از ژانویه ۲۰۱۷ بازگردیم، به‌نفع کشور نیست و سؤال این است: تحریم‌های پس از ژانویه ۲۰۱۷ را چه خواهیم کرد؟ طرح‌های این‌چنینی که به‌نظر می‌رسد پخته هم نباشد، به‌نفع کشور نیست. حرفی که امروز مسئولان کشور باید بگویند، همان حرفی است که رهبر انقلاب بیان کردند.

ایزدی گفت: ما دو مسیر پیشِ‌رو داریم که یک مسیر رفع تحریم‌هاست و تاکنون به جایی نرسیده است. با وجود اینکه مذاکرات زیادی انجام شده است و وزیر کنونی امور خارجه کشورمان در دیدار با طرف‌های آمریکایی رکورد زده است. روش دیگر دور زدن و خنثی کردن تحریم‌هاست که امروز باید روش دوم را اجرا کنیم، این باید حرف تمامی مسئولان کشور باشد. برجام‌ عبرت‌هایی داشت که متأسفانه این عبرت‌ها توسط دولت، درک نشده است و انگار نه انگار که تجربه‌ برجام پیشِ‌روی ماست. دولت روحانی به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار در سال اول خود قرار دارد و تجربه مذاکره با آن کشور را ندارد، متأسفانه دولت درس‌های مذاکره با آمریکا را نگرفته است.

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit