پوتین: نگران وضعیت قره‌باغ هستیم/ در انتخابات آمریکا دخالت نمی‌کنیم

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری تسنیم و به نقل از خبرگزاری «تاس»، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه، حوادث کنونی در منطقه قره باغ کوهنوردی یک فاجعه واقعی نامید و گفت: «ما به شدت نگران روند اوضاع کنونی در این منطقه هستیم، برای اینکه جمهوری آذربایجان، ارمنستان و قره باغ کوهستانی، تماماً سرزمینی هستند که مردم آنها برای ما بیگانه نیستند.»

پوتین در این مصاحبه که به مناسبت شصت و هشتمین سالگرد تولد وی پخش شد، با اعلام این مطلب، یادآور شد: «در حال حاضر، بیش از ۲ میلیون نفر از اتباع آذربایجانی و بیش از ۲ میلیون اتباع ارمنستانی، در فدراسیون روسیه زندگی می‌کنند. مردم منطقه قفقاز برای ما بیگانه نیستند و دارای روابط برادانه و نزدیکی با مردم کشور ما هستند و مسلماً ما نگرانی جدی از وضعیت قره باغ داریم.»

رئیس جمهوری روسیه با ابراز امیدواری در این خصوص که به زودی درگیری‌های نظامی پایان یابد، افزود که مسکو طرفین این مناقشه را به برقراری آتش بس فرا خوانده و همه تلاش خود را برای حل و فصل اوضاع انجام خواهد داد.

 ولادیمیر پوتین در پاسخ به سئوال دیگری تأکید کرد، اعتراضاتی که پس از انتخابات پارلمانی در قرقیزستان در حال وقوع است، نمی تواند باعث نگرانی روسیه نشود و مقامات مسکو امیدوارند که این وضعیت به صورت مسالمت آمیز حل و فصل شود.

وی توضیح داد: «انتخابات پارلمانی قرقیزستان اخیراً برگزار شد. به هر حال، این انتخابات نه تنها توسط ناظرین بین‌المللی، بلکه از سوی نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز معتبر و دموکراتیک شناخته شده است. مسلماً آنچه بعد از آن در این کشور اتفاق افتاد، نمی تواند موجب نگرانی ما نشود. ما امیدواریم که همه چیز با آرامش پیش برود و روند عادی سیاسی در قرقیزستان دوباره احیا شود.»

پوتین: صحبت از نفوذ روسیه در آمریکا، در واقع “آب به آسیاب ما ریختن” است

رئیس جمهور روسیه همچنین ابراز عقیده کرد، تلاش برای تحقیر “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا با اتهام ارتباط با فدراسیون روسیه، فقط “آب به روی آسیاب” مسکو می‌ریزد و موقعیت آن را بالا می‌برد.

پوتین در این مصاحبه در پاسخ به سئوالی در این رابطه، گفت: «وقتی کسی سعی می کند رئیس دولت فعلی آمریکا را با این اتهام تحقیر کند، به هر ترتیب من و شما را بزرگ می کند، آنها در خصوص نفوذ و قدرت باور نکردنی روسیه صحبت می‌کنند. بنابراین، همانطور که در میان مردم ما مصطلح است، “آب در آسیاب ما می‌ریزند”. البته این مسائل به ما مربوط نمی‌شود. بگذارید آنها هر طور که ​​صلاح می دانند بین خود رفتار کنند.»

رئیس جمهور تأکید کرد: «روسیه به هیچ وجه در مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده دخالت نمی‌کند و مواضع نامزدهای پست ریاست جمهوری در این کشور باید توسط رای دهندگان این کشور، یعنی شهروندان آمریکایی مورد ارزیابی قرار بگیرد. ما  فقط ناظر بیرونی هستیم و دخالتی در این مسائل نمی‌کنیم.»

ولادیمیر پوتین در خصوص توهین‌های متقابل و مستقیمی که نامزدهای ریاست جمهوری ایالات متحده در جریان مبارزات انتخاباتی انجام می دهند، آنها را “نماد سطح فرهنگ سیاسی یا فقدان این فرهنگ” خواند و: «من باز تکرار می کنم، ما در این امور دخالتی نمی کنیم. البته مشخصاً همه اینها ناشی از فرایندهای سیاسی داخلی، سیاست داخلی و مشکلات در ایالات متحده است.»

پوتین ابراز اطمینان کرد که آمادگی دارد تا با هر رئیس جمهوری در مردم آمریکا انتخاب کنند و مورد اعتماد آنها باشد، همکاری خواهد کرد.  

وی یادآور شد که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تحولات مثبت و منفی زیادی در روابط دوجانبه آمریکا و روسیه رخ داده است. وی در میان این تحولات،  به رشد تجارت و تثبیت اوضاع در بازارهای انرژی، تحریم‌ها و خروج ایالات متحده از پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر، اشاره کرد.

رئیس جمهوری روسیه خروج آمریکا از این توافقنامه مهم را اقدامی بسیار خطرناک ارزیابی کرد و گفت: «پس از سال ۲۰۰۲، هنگامی که دولت جورج بوش از پیمان  دفاع ضد موشکی خارج شد، این دومین گام مهم و به نظر من، بسیار خطرناک در عرصه حفظ ثبات و امنیت بین المللی است.»

ولادیمیر پوتین افزود: «اکنون دولت دونالد ترامپ آغاز روند خروج از پیمان “آسمان باز” را هم اعلام کرده است و این مسئله نیز نمی تواند موجب نگرانی ما نباشد.»  

وی یادآور شد که مسکو و واشنگتن هنوز برخی از پروژه‌های مشترک خود، از جمله ایجاد یک شورای تجاری و تشکیل گروه کارشناسان  را اجرا نکرده‌اند.

منبع تسنیم/

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit