پرونده فاضلاب خوزستان در پیچ و خم وعده ها/ حل مشکل تا ۳ سال آینده، آخرین قول مسئولان

مشکلات فاضلاب خوزستان که بیش از یک دهه تبدیل به معضلی برای شهروندان شده، حالا مسئولان خبر از برطرف شدن مشکل طی ۳ سال آینده می‌دهند.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، اگر فاضلاب خوزستان را در اینترنت جستجو کنید، با انبوهی از اخبار و تصاویر مواجه می‌شوید که نشان از ناکارآمدی این شبکه برای جمعیت بیش از یک میلیون نفری کلانشهر اهواز دارد.

بالازدگی فاضلاب، ورود فاضلاب به منازل مردم، سرقت دَر‌های فاضلاب، مرگ کودکان در فاضلاب‌های روباز، در خطر بودن سلامت مردم، مسائل زیست محیطی و خلاصه معضلی به نام فاضلاب در خوزستان، عمده موضوعاتی است که با آن روبرو هستید.

تفاوتی ندارد ساکن کدام منطقه از اهواز باشید، حصیر آباد، منبع آب یا کیانپارس و گلستان به هر حال فرسودگی فاضلاب خودش را نشان می دهد. طرح جامعه فاضلاب خوزستان که نزدیک به یک دهه از تصویب آن می‌گذرد، تاکنون در هیچ کدام از بخش‌ها پیمانکار‌های آن مشخص نشده است، گرچه مسئولان آبفا خبر از تعیین پیمانکار تا اواخر مهرماه می‌دهند.

پس از بارندگی‌های سیلابی در پاییز و زمستان ۲ سال اخیر، مشکلات فاضلاب خوزستان عیان شد، هر چند پیش از آن نیز وجود داشته و اعتراض های آبان ۹۸ نیز در جدی گرفتن مسئله بی تاثیر نبوده است. اما پس از نمایان شدن بیش از پیش مشکلات فاضلاب اهواز، رهبر انقلاب ۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی را به نوسازی فاضلاب اهواز اختصاص دادند و غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان مدتی بعد، از موافقت ایشان برای برداشت ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای برطرف شدن معضلات فاضلاب کلانشهر اهواز اطلاع داد.

به هر حال هم اکنون شرایط برای مسئولان سخت و دشوار است و مشکلات و مسائل پیش رو درخوزستان فراوان؛ که ناشی از کم کاری و سوء مدیریت در سال‌های قبل از آن است. اما با همه‌ این وجود می‌توان با رفع سوء مدیریت ها و جسور بودن شرایط را بهبود بخشید.

 

مسدود شدن ورودی‌های فاضلاب به رودخانه کارون

 

احمد باقری معاون مهندسی توسعه شرکت فاضلاب اهواز در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه برای رفع کامل مشکلات شبکه فاضلاب به ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: فاضلاب خوزستان طرح جامعی دارد که تاکنون ۴۱ درصد پیشرفت داشته است و بر اساس برنامه‌هایی که پیشتر با شرکت مهندسی، استانداری و سایر مراجع داشته ایم، اقدامات اجرایی در حال انجام و ۳ مناقصه در حال برگزاری هستند که تا پایان مهرماه پیمانکار‌های هر ۳ بخش تعیین و تکلیف شده و از آبان ماه عملیات‌ها آغاز می‌شوند.

او با اشاره به اینکه اگر همه عملیات‌ها به صورت کامل اجرایی شوند، ورودی‌های فاضلاب به رودخانه کارون مسدود می‌شوند، افزود: کارون، اهواز را به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است که در صورت رفع مشکلات، ۱۴ نقطه‌ ورود فاضلاب در شرق اهواز مسدود شده و نقاط ورودی غرب نیز در صورت ارتقاء و توسعه تجهیزات، بسته خواهند شد. البته انجام پروژه‌ها منوط به تزریق ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی است که تاکنون ۹۵ میلیارد تومان از آن پرداخت شده است.

باقری با بیان اینکه بخشی از تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز وارد مدار شده و بخش تکمیلی آن نیز امسال به اتمام می‌رسد، اظهار داشت: تصمیم بر آن است تا بخش شرق اهواز که حدود ۷۰ کیلومتر کلکتور و ۱۵ باب ایستگاه پمپاژ است و از این روی جزو خطوط اصلی محسوب می‌شود را به مناقصه بگذاریم، هر چند اقدامات در این زمینه نیز هم اکنون در حال انجام است و بر اساس برنامه ریزی‌ها پیمانکار آن تا پایان مهرماه تعیین خواهد شد و تصفیه خانه بخش شرق نیز تا پایان بهمن ماه امسال کاملا وارد مدار می‌شود.

 

پایان طرح‌های فاضلاب خوزستان تا ۳ سال آینده

 

معاون مهندسی توسعه شرکت فاضلاب اهواز در خصوص بخش غربی ادامه داد: در این بخش قسمتی از کلکتور به مناقصه رفته است، که تا پایان مهرماه پیمانکار آن مشخص می‌گردد. ضمنا اقدامات در تصفیه خانه بخش غربی که از سوی یک شرکت چینی انجام می‌شود تا یک ماه آینده آغاز خواهد شد و تا ۳ سال آینده به اتمام می‌رسد که در پی آن ظرفیت تصفیه خانه بخش غرب به ۱۰۲ هزار متر مکعب در شبانه روز خواهد رسید که شامل ۲ بخش ارتقا وضعیت موجود و توسعه‌ تصفیه خانه است که در نهایت گنجایش آن به ۱۶۰ هزار متر مکعب می‌رسد.

این مقام مسئول با یادآوری بارندگی‌ها در فصل پاییز و زمستان بیان کرد: بر اثر افزایش دبی کارون در اوایل پارسال و رواناب آذر ماه، یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه فاضلاب وارد و باعث شد تا اکثر خطوط اصلی شبکه فاضلاب در سطح شهر ریزش کنند در نتیجه موجب ایجاد مشکلات فراوان برای مردم گشت. (در آذر ماه ۱۷ میلیون متر مکعب بارندگی با میزان ۸۰ میلی متر به وقوع پیوست که ۳۰۰ برابر باری است که وارد شبکه فاضلاب شد ضمن آنکه گل و لای نیز به فاضلاب نفوذ کرد که نیاز به لایروبی دارند.)

 

 

 

رفع گرفتگی ۸۰ نقطه‌ فاضلاب اهواز در اواخر شهریورماه

احمد باقری اذعان داشت: تفاهم نامه‌هایی با شهرداری منعقد شده تا برای ۸ منطقه اهواز برنامه‌های پاکسازی و تعمیر آب و فاضلاب را اجرایی نماییم که تاکنون در حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد پیشرفت داشته و تا پایان مهرماه نیز روند کار شتاب بیشتری می‌گیرد. برای نمونه در سال ۹۸ حدود ۱۰۰ کیلومتر لایروبی شبکه را انجام دادیم و از ابتدای امسال ۷۰ کیلومتر از ۱۲۰ کیلومتر خطوط دارای مشکل برطرف شده است. علاوه بر این بیش از ۳۰ کیلومتر لوله خریداری شده تا از بروز مشکلات پارسال جلوگیری کنیم و بتوان تا ۷۰ درصد مشکلات را در مناطق دارای اولویت رفع کرد.

او بیان کرد: در تاریخ ۲۶ شهریور امسال به دستور صادق حقیقی پور، مدیر عامل آبفای خوزستان یک مانور برگزار خواهد شد و طی آن ۸۰ نقطه گرفتگی در فاضلاب اهواز برطرف می‌شود که از شهر‌های استان نیز کمک گرفته خواهد شد و سایر تجهیزات وارد اهواز می‌شوند. شایان ذکر است که وظیفه دفع فاضلاب بر عهده دارد شرکت آب و فاضلاب است و دفع آب‌های سطحی وظیفه شهرداری است که قصد داریم با مشارکت، مشکلات موجود را به حداقل برسانیم.

منبع  : باشگاه خبرنگاران جوان 

 

 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit