“نفیس صدیق” چطور با هماهنگی کامل دولت برنامه کاهش جمعیت ایران را عملیاتی کرد؟!

مدیرکل اجرائی‌ صندوق‌ جمعیّت‌ سازمان ملل یک زن پاکستانی فمینیست بود که بعد از سرشماری سال ۶۵ به‌عنوان عامل صندوق‌ جمعیت‌ سازمان ملل‌ به‌منظور کاهش جمعیت با مسئولان جمهوری اسلامی ارتباط گرفت!


به گزارش سایت معلولین هدفو به نقل از خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بعد از سرشماری سال ۶۵، صندوق‌ جمعیت‌ سازمان ملل‌ به‌منظور کاهش جمعیت ایران با مسئولان جمهوری اسلامی ارتباط گرفتند؛ عامل این ارتباط “نفیس صدیق” مدیرکل اجرایی‌ صندوق‌ جمعیّت‌ سازمان ملل، ‌یک زن پاکستانی به‌ظاهر مسلمان و البته فمینیست بود!

نتیجه سرشماری جمعیت در ایران، نشان‌دهنده نرخ رشد بالای جمعیت کشور بود! صدیق در سال ۱۳۶۶ در سفری که به ایران داشت با مقامات ایران از جمله علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه، مرندی وزیر بهداری، اکرمی وزیر آموزش و پرورش و روغنی زنجانی به‌عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد موضوع کنترل جمعیت⁩ دیدار و گفتگو کرد!

مرحوم علامه تهرانی در کتاب “کاهش جمعیت، ‌ضربه‌ای سهمگین بر پیکر مسلمین” چاپ ۱۳۷۲ در این باره می‌نویسد:

“دکتر نفیس صدیق مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل سخنران بعدی کنفرانس منطقه‌ای تنظیم خانواده بود که این کنفرانس را بسیار ارزشمند شمرد و گفت “کشورهای ما دارای تجارب اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و تاریخی مشترکی هستند و برخی از این کشورها در اجرای برنامه جامع بهداشت کودکان و مادران و تنظیم خانواده تجربیات طولانی و موفقیت‌آمیزی دارند.

وی با اشاره به تجارب ارزشمند ایران در زمینه کنترل جمعیت گفت: گفت‌وگوهایی که متعاقب سرشماری سال ۱۳۶۵ در سال ۱۹۸۸ با دولت ایران صورت گرفت به آن منجر شد که دولت در برنامه ۵ساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود تقلیل نرخ کل باروری را از رقم ۶٫۴ فرزند برای هر زن به رقم ۴ فرزند به‌عنوان هدف موردنظر اعلام کند.

بر اینها بیفزایید تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک درخشان چندین مدرک دکتری و معلومات و اطلاعات وسیع و نیز سال‌ها فعالیت گسترده در زمینه‌های اجتماعی، علمی و سیاسی را! اکنون این زن شرقی معاون دبیرکل سازمان ملل است نامش خانم دکتر نفیس صدیق ۶۰ساله اهل پاکستان معاون آقای خاویر پرز و مدیرکل اجرایی صندوق ملل متحد در امور جمعیت.

خانم دکتر نفیس صدیقی در واپسین روزهای آبان ماه (۱۳۷۲) میهمان کشور ما بود او که به‌دعوت رسمی وزرای امور خارجه و بهداشت و درمان به ایران آمده بود، طی برنامه فشرده‌ای با وزرای بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و امور خارجه و رئیس سازمان برنامه و بودجه دیدار کرد و به تبادل‌نظر درباره برنامه‌های دولت ایران برای کنترل افزایش جمعیت پرداخت.

دکتر نفیس صدیق در آغاز مصاحبه به رشد سریع جمعیت در ایران اشاره کرد و گفت: “دولت ایران اکنون مصمم است که در برنامه توسعه یک کشور مسئله جمعیت را نیز به‌حساب آورد، ما به ایران آمدیم تا در تنظیم یک برنامه جمعیتی به ایران کمک کنیم، برنامه کوتاه‌مدت دوساله‌ای که ۴ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت؛ من متأسفم از کشوری آمدم که حتی رئیس‌جمهور آن یعنی بوش با برنامه بهداشت خانواده و تنظیم خانواده مخالف است.

وی ۲ آوریل ۱۹۸۷ از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد به سمت معاونت دبیرکل و مدیرکل اجرایی صندوق ملل متحد در امور جمعیت برگزیده شد؛ وی موظف بود که یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های آینده‌نگر سازمان ملل متحد یعنی کنترل افزایش جمعیت جهان را تحقق بخشد! صندوق سازمان ملل متحد در امور جمعیت با بودجه سالانه ۲۰۰ میلیون دلاری خود و میلیون‌ها کمک داوطلبانه دولت‌ها توانسته در سال ۱۹۸۸ جمعاً ۳ هزار و ۲۶۶ طرح مربوط به کنترل جمعیت و تنظیم خانواده را در بیش از ۱۴۷ کشور جهان به مرحله اجرا درآورد.”

در این مقطع وزارت بهداشت، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی، بهداری‌ها، بخشداری‌ها و خانه‌های بهداشت سراسر کشور وارد عمل شدند و حتی نیروهای خود را به محروم‌ترین مناطق اعزام کردند و اقلام رایگان کنترل باروری را بین مردم پخش کردند، به‌طوری که تنها طی ۱۰ سال افق موردنظر (۴ فرزند) محقق شد! و اتفاقاً بعد از آن با جدیت بیشتری پیگیری شد به‌طوری که کشور ما، رکورد بالاترین درصد کاهش نرخ موالید در دنیا را از آن خود کرد!

جالب اینکه بدانیم “صندوق جمعیت سازمان ملل” اساساً از سوی خانواده راکفلرها ایجاد و تأمین مالی می‌شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit