نظامیان و انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از ایسنا، سردار دهقان وزیر دفاع دولت اول روحانی بود که اکنون سمت مشاوره فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح را دارد. او که از سال۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمده است، اولین نظامی نیست که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند.

حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری ایران سابقه ای بیش از چهل سال دارد. تاکنون دریادار سید احمد مدنی، دریابان علی شمخانی، سردار سرتیپ محمدباقر قالیباف و سردار سرلشکر محسن رضایی در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده اند.  احمد مدنی در انتخابات سال۵۸، علی شمخانی در سال۸۰، محمدباقر قالیباف در سال۸۴ ،۹۲ و ۹۶ و محسن رضایی در سال ۸۸و ۹۲ حضور داشتند.

دریادار مدنی که بعد از انقلاب اسلامی  فرمانده نیروی دریایی ارتش و وزیر دفاع دولت موقت بود، با استعفا از سمت های خود در اولین دوره از انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد. او با کسب ۲ میلیون و۲۰۰هزار رای، بعد از ابوالحسن بنی صدر که ده میلیون رای کسب کرده بود، نفر دوم شد. در این انتخابات حسن حبیبی، صادق طباطبایی، کاظم سامی، صادق قطب زاده و داریوش فروهر هم شرکت کرده بودند.

علی شمخانی بعد از دریادار مدنی، دومین نظامی بود که در انتخابات شرکت کرد.او که وزیر دفاع دولت اول خاتمی بود، تصمیم گرفت که شانس خود را برای پوشیدن ردای ریاست جمهوری امتحان کند. فرماندهی نیروی دریایی ارتش و سپاه و نیروی زمینی سپاه از مهمترین سمت های شمخانی بود.

در انتخابات سال۸۰، شمخانی در مقابل ۲۱ میلیون رای خاتمی،  ۷۳۷هزار رای  کسب کرد. سیدمحمد خاتمی ، علی شمخانی، احمد توکلی، عبدالله جاسبی، منصور رضوی، حسن غفوری فرد، علی فلاحیان، محمود کاشانی و مصطفی هاشمی طبا در این انتخابات با هم رقابت می کردند.

محمدباقر قالیباف که سابقه فرماندهی نیروی هوایی سپاه و فرماندهی نیروی انتظامی را در کارنامه داشت، در انتخابات سال۸۴ با مرحوم آیت الله هاشمی ، محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی، مصطفی معین، علی لاریجانی و محسن مهرعلیزاده رقابت کرد که با کسب ۴میلیون رای از راه یابی به مرحله دوم بازماند. مرحوم هاشمی با ۶میلیون رای و احمدی نژاد با۵میلیون و هفتصد هزار رای به مرحله دوم راه یافتند. او از سال ۸۴تا۹۶ شهردار تهران شد.

قالیباف در انتخابات سال ۹۲ هم شرکت کرد و شش میلیون رای بدست آورد. حسن روحانی با بیش از۱۸ میلیون رای، پیروز آن انتخابات شد. قالیباف در سال۹۶ هم در انتخابات شرکت کرد اما در لحظات آخر به نفع ابراهیم رئیسی کناره گیری کرد. او هم اکنون نماینده مردم تهران و رییس مجلس شورای اسلامی است.

محسن رضایی از دیگر نظامیانی است که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است. فرمانده پیشین سپاه در دو انتخابات ریاست جمهوری سال۸۸ و ۹۲ حضور داشت. تعداد آرای او در انتخابات ۸۸ ، حدود هفتصد هزار رای اعلام شد. احمدی نژاد با ۲۴ میلیون رای، به عنوان نفر پیروز معرفی شد.مهدی کروبی و میرحسین موسوی نیز از دیگر نامزدهای این انتخابات بودند.

در انتخابات سال۹۲ هم رضایی با حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، علی اکبر ولایتی ،محمد غرضی، محمدرضا عارف و غلامعلی حداد عادل رقابت کرد و حدود ۴میلیون رای بدست آورد ولی این آرا هیچگاه برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری کافی نبود. 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit