نشانه های خرابی پمپ بنزین خودرو چیست؟

خرابی پمپ بنزین ماشین باعث مشکلات زیادی در زمان استفاده از خودرو می‌شود، دانستن علائم آن به شما کمک می‌کند تا مشکل ماشین خود را پیدا کنید.

 

به گزارش  سایت معلولین هدف و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان, تقریباً تمام وسایل نقلیه مدرن با موتور‌های احتراق داخلی به پمپ‌های سوخت مجهز هستند. پمپ سوخت یا همان پمپ بنزین وظیفه رساندن سوخت از مخزن بنزین به موتور را با فشار مناسب برعهده دارد.

با استارت زدن، پمپ سوخت فعال و تحت فشار قرار می‌گیرد که در بعضی از اتومبیل‌ها این عملکرد با صدا همراه است. البته لازم است بدانید که هر صدای که از باک بنزین شنیده می شود، صدایی نیست که بتوانید آن را عادی تلقی کرد.به همین دلیل است که باید هر از گاهی نسبت به تست و تشخیص خرابی پمپ بنزین خودرو اقدام کرد.

پمپ‌ سوخت در بیشتر وسایل نقلیه مدرن برقی است و در مخزن سوخت نصب می‌شود. با این حال، برخی از وسایل نقلیه مجهز به پمپ‌های سوخت خطی یا مکانیکی هستند.

به دلیل اینکه پمپ بنزین جزء اصلی تامین کننده سوخت مورد نیاز موتور محسوب می شود،هر مشکلی که در آن ایجاد شود، رانندگی را دچار مشکل می‌کند. معمولاً خرابی پمپ بنزین با نشانه هایی همراه است.

۱.شنیده شدن صدای ناله از مخزن سوخت: یکی از اولین علائم بروز مشکل در پمپ بنزین شنیده شدن صدای ناله از مخزن سوخت است. پمپ بنزین قدیمی یا فرسوده ممکن است هنگام کار صدای ناله یا زوزه ایجاد کند.بیشتر پمپ‌های سوخت در حین کار طبیعی خود صدای آرام ایجاد می‌کنند، با این حال، شنیده شدن صدای مانند غر زدن از مخزن سوخت معمولاً نشانه بروز یک مشکل است. ممکن است در داخل سیستم، سوخت کافی نباشد ویا پمپ آسیب دیده یا سوخت آلوده باشد.

۲. مشکل در استارت زدن:علامت دیگری که معمولا خبر از خرابی پمپ بنزین خودرو می‌دهد، مشکل در استارت زدن خودرو است. از آنجایی که پمپ بنزین خودرو در زمان استارت زدن کار می‌کند، امکان فرسوده و تضعیف شدن آن بالا می‌رود. پمپ سوخت ضعیف ممکن است بتواند امکان سوخت رسانی را فراهم کند، اما سبب سخت استارت خوردن خودرو می‌شود.

۳.پرش موتور:یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های خرابی پمپ بنزین خودرو، پرش موتور است که اغلب در سرعت زیاد رخ می‌دهد. اگر در حال رانندگی در سرعت زیاد متوجه پرش موتور شدید، احتمالا پمپ بنزین خراب شده که باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

۴. متوقف شدن خودرو در دمای بالا:متوقف شدن خودرو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، اما هنگامی که آمپر، حرارت بالا را نشان می‌دهد، حاکی از خرابی پمپ بنزین خودرو است.

۵.گاز بدون شتاب:اگر با فشردن پدال گاز، مسافت پیموده شده کم باشد،احتمالا پمپ بنزین خودرو خراب است. در این حالت ممکن است سوپاپ داخل پمپ سوخت باز نشود و باعث ریختن سوخت بیشتر از حد لازم در سیستم موتور شود.

۶.اتومبیل روشن نمی‌شود:یکی دیگر از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو، روشن نشدن اتومبیل است. اگر پمپ سوخت به طور کامل خراب شود تا جایی که قادر به تامین سوخت کافی برای کار موتور نباشد، خودرو روشن نخواهد شد.در این صورت با استارت زدن، خودروی شما می لرزد، اما روشن نمی‌شود.روشن نشدن خودرو می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد که در این صورت باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

۷. از دست رفتن قدرت موتور: یکی دیگر از نشانه‌های وجود پمپ سوخت خراب و معیوب، از بین رفتن قدرت موتور هنگام فشار به وسایل نقلیه است؛ مانند حرکت در سربالایی، سنگینی خودرو یا هنگام شتاب‌گیری. در این حالت اگر پمپ معیوب باشد، هنگام افزایش درخواست سوخت در شرایط ویژه، نمی‌تواند عملیات سوخت‌رسانی را به خوبی انجام دهد، لذا قدرت موتور کاهش می‌یابد.

درست است که اغلب پمپ‌های بنزین خودرو به گونه‌ای ساخته و طراحی شده‌اند که برای مدت زمان طولانی کار کنند، اما با این وجود ممکن است طی زمان دچار فرسودگی شده و از کار بیفتند. به همین دلیل لازم است تا با بروز هرگونه از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو، نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنید.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit