نحوه فراخوان برای “تست انسانی واکسن کرونای ایرانی”/ شروط لازم برای تأیید واکسن وارداتی

مینو محرز با اشاره به اعلام فراخوان داوطلبان تست انسانی واکسن کرونای ایرانی در آینده گفت: در صورت واردکردن واکسن کرونا، فرصتی برای تست کردن آن وجود ندارد بنابراین واکسن وارداتی باید تأیید سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد.


به گزارش سایت معمولین هدف و به نقل از تسنیم، دکتر مینو محرز در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا درباره آخرین وضعیت واکسن کرونای ایرانی اظهار کرد: فراخوان داوطلبان تست انسانی واکسن کرونای ایرانی به زودی داده می‌‌شود و امیدواریم در دی‌‌ ماه تزریق برای تست انسانی این واکسن آغاز شود.

وی افزود: فراخوانی صادر می‌‌شود که داوطلبان تزریق واکسن کرونای ایرانی مراجعه کنند؛ از بین داوطلبان، تعدادی که برای تست لازم داریم انتخاب می‌‌شوند و آزمایش‌‌های لازم از آن‌‌ها گرفته می‌‌شود تا تزریق واکسن کرونا برای آن‌‌ها شروع شود.

محرز با بیان این‌‌که داوطلبان تست انسانی واکسن کرونا نباید سابقه ابتلا به بیماری کرونا داشته باشند؛ تصریح کرد: علت این امر این است که در افراد با سابقه ابتلا به کرونا آنتی‌‌بادی وجود دارد؛ ما برای تزریق واکسن، افرادی را می‌‌خواهیم که میزان آنتی‌‌بادی را پس از تزریق بررسی کنیم؛ وقتی فردی از قبل آنتی‌‌بادی داشته باشد نمی‌‌توان میزان تأثیر واکسن را بررسی کرد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره عوارض تزریق این واکسن متذکر شد: این واکسن ایرانی کرونا، ویروس ضعیف شده است و خطر مرگ در پی ندارد و اگر عوارضی نیز داشته باشد، خفیف خواهد بود.

محرز در پاسخ به این سؤال که “در صورت وارد کردن واکسن کرونای خارجی، چگونه از بی‌‌عارضه و سالم بودن این واکسن اطمینان حاصل خواهیم کرد؟” گفت: در صورت واردات واکسن خارجی، فرصتی برای تست کردن آن روی تعداد محدود، قبل از تزریق همگانی وجود ندارد از سوی دیگر برای واردات این واکسن، پول پرداخت می‌‌شود بنابراین واکسنی که وارد کشور می‌‌شود باید حداقل تأیید سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد تا پس از وارد کردن و تأیید سازمان غذا و دارو به افراد تزریق شود.

وی متذکر شد: در حال حاضر در جهان سه سازمان شامل سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) و آژانس دارویی در اتحادیه اروپا (EMA) برای تأیید فرآورده‌‌های بیولوژیک وجود دارد که واکسن‌‌ها باید تأییدیه آن‌‌ها را داشته باشد.

این محقق پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی تأکید کرد: روند واکسن کرونای ایرانی در سازمان جهانی بهداشت به ثبت رسیده است و پس از این‌‌که تست و تأیید شد باید مورد تأیید سازمان غذا و داروی کشور خودمان نیز قرار بگیرد.

انتهای پیام/

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit