معلولین در زندگی روز مره ی خود باچه مشکلاتی دست وپنجه نرم می کنند؟

مشکلات معلولان

امروزه باتوجه به پیشرفت علم وفن آوری درهمه زمینه ها معلولین  بازم هم مشکلات زیادی دارند.

دراین مقاله می خواهییم فقط به  چندتا ازمشکلاتشان اشاره کنیم.

مشکلات حمل ونقل

یکی از اصلی ترین مشکلات معلولین که روزانه با آن دست وپنجه نرم می کنند حمل ونقل معلولین وجابه جایی درون شهری وبرون شهری می باشد. برای مثال: نبود رمپ وصندلی مناسب در مترو واتوبوس های شهری ،عدم وجود امکانات بهداشتی در شهر ودرجاده های بین شهری ،نبود پیاده روهای مناسب برای عبور ویلچر ورمپ های نامناسب وشیب دار که غیر قابل عبور می باشند.

مشکلات کار

در قانون کشور ایران قانونی است مبتنی براینکه در دستگاه های دولتی باید ۳درصد ازمعلولین استخدام کنند. قانونی که هیچ وقت اجرا نمی شود وکسی به آن اهمیتی نمی دهد. در بخش خصوصی نیز بندرت از معلولین استفاده می کنند. به لطف خدا وباتوجه به هوش وتوانایی فراوانی که بعضی از این  معلولان دارند کارهایی را ایجاد می کنند که علاوه برخودشان برای معلولان دیگر نیز بستری برای کار وکسب درآمد فراهم می کنند.

برخورد افراد جامعه

بعضی از معلولان سعی می کنند خیلی کم در جامعه حضورداشته باشند واین بخاطر دوست نداشتن آنها ویا اینکه نمی خواهند با آدم ها ارتباط داشته باشند نیست این مشکل بعضی ازانسان های امثال ماست که نحوه ی رفتار وبرخورد با دیگران را بلد نیستیم ونمی دانیم  آنها نیز حق زندگی ،تفریح،کارو…دارند ونیازی به دل سوزی وترهم کسی ندارند، فقط کافی  است مثل یک انسان که عضواین جامعه است  ودرآن زندگی می کند  باآنها برخورد کنیم.

زندگی شخصی

زندگی شخصی معلولان تاثیر زیادی در شکل گیری شخصیت آنها وشکوفایی استعداد آنها دارد بیشتر خانواده های معلولان به علت اینکه فرزندشان را خیلی دوست دارند اجازه مستقل شدن وانجام کارهای ساده را نیز به آنها نمی دهند واین باعث می شود زمانی که آنها وارد جامعه می شوند وتنها هستند اعتماد به نفس کافی نداشته باشند و به راحتی دچار ناامیدی شوند وشکست بخورند. افراد خانواده ،دوستان وآشنایان معلولان عزیز می توانند برای ایجاد تغییراتی در زندگی آنها شرایط بهتری را برای آنها فراهم کنند.

مشکلات مالی

معلولان باتوجه به عدم اشتغال ونبود شغل مناسب وعدم استقلال مالی مشکلات زیادی دارند درمجلس برای خانواده هایی که سرپرست معلول دارند قوانینی تصویب شده اسست ازجمله :عدم پرداخت مالیات،افزایش حقوق و..که مانند اکثر قوانین دیگر در مورد معلولین هیچ کدام عملی نشده اند.

مشکلات تحصیلی

در طول دوران تحصیل معلولان مشکلات فراوانی دارند. در دوران دبستان عدم پذیرش افراد معلول توسط بیشتر مدارس ،مناسب نبودن محیط مدارس برای معلولان ، برخورد نامناسب دانش آموزان وبعضی از معلمین و….

مشکلات معلولین در دانشگاه :ساختمان هایی که امکاناتی برای رفت وآمد ساده آنها به کلاس رانیز ندارند.هزینه ی اضافی نیز از معلولین دریافت می کنند.

مشکلات ورزشی ورفاهی

ورزش برای معلولین اهمیت زیادی دارد. علاوه بر اینکه فوایدی برای بهبود وضع جسمانی آنها دارد مکانی برای برقراری ارتباط با دوستان وهم نوعانشان می باشد. ورزش برای سرگرم شدن ودوری از مشکلات برای چند دقیقه هم شده پیشنهاد خوبی است ولی باتوجه به هزینه بالای بیشتر ورزش ها ویا نبود حمل ونقل مناسب برای باشگاه هایی که برای معلولان در نظرگرفته شده اند ورزش کردن نیز برای همه ی این عزیزان امکان پذیر نیست.

 مشکلات ازدواج

معلولان نیز مثل همه انسانها حق تشکیل خانواده و انتخاب شریک زندگی برای خود دارند، ولی مشکلات فراوانی برای ازدواج دارند. کمتر کسی حاضر می شود با یک معلول ازدواج کند ومشکلات او را نیز بپذیرد. در جامعه ما فرهنگ سازی درست در این مورد نشده است و درصورت ازدواج با افراد معلول مزایا ومشکلات دیگری نیز وجود دارد.

به امید روزی که این عزیزان را بیشتر درک کنیم.

راحله افسر

راحله افسر

کارشناس مربیگری ورزشی مربی آمادگی جسمانی مربی وداور بوچیا فعال درامورمعلولین

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit