مطالعه مردم‌شناسی و گویش‌های محلی روستاهای جنگلی ورزقان

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی از قرارگیری مطالعه مردم‌شناسی و گویش‌های محلی روستاهای جنگلی ورزقان در دستور کار میراث فرهنگی استان خبر داد.

به گزارش سایت معلولین هدف  و به نقل از پایگاه خبری عصر تبریز ، احمد حمزه‌زاده امروز صبح در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ورزقان با اشاره به اینکه صنعت گردشگری سومین صنعت درآمدزا و پاک دنیا است، به تقویت ظرفیت‌های گردشگری استان با تمرکز بر جاذبه‌های شهرستان‌ها تأکید کرد و گفت: آذربایجان‌شرقی دارای ظرفیت‌های متنوع گردشگری است، این استان دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناخته شده است که از این میان دو هزار اثر در فهرست آثار ملی و دو اثر دیگر در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

او ادامه داد: در میان شهرستان‌های استان، شهرستان ورزقان به سبب دارا بودن آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بی‌بدیل خود دارای جایگاه ویژه‌ای است که این اداره کل نیز با طرح برنامه‌هایی منحصربه‌فرد در تلاش است تا با تقویت زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری این منطقه، زمینه مناسب برای معرفی و آشنایی گردشگران داخلی و خارجی از این شهرستان غنی را فراهم سازد.

حمزه‌زاده در ادامه با اشاره به اینکه طرح مطالعاتی مردم‌شناسی و گویش‌های محلی روستاهای جنگلی شهرستان ورزقان در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است، گفت: با توجه به قدمت تاریخی و اهمیت آداب، رسوم و گویش‌های محلی ۱۱ روستای جنگلی ورزقان همچون کرینگان، ونستان، ملک طالش و..، این اداره کل طرح مطالعاتی مردم‌شناسی و گویش‌های محلی روستاهای مذکور را در دستور کار قرار داده تا بدین‌وسیله از مواریث معنوی‌ای که ریشه در هویت تاریخی مردمان آذربایجان دارد، حراست شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی ثبت جهانی سنگ‌نگاره‌های مس سونگون را از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره کل عنوان و در ادامه به پروژه‌های مرمتی آماده بهره‌برداری این شهرستان اشاره کرد و گفت: با فعالیت مستمر متخصصان و کارشناسان حوزه معاونت میراث فرهنگی استان، مرمت بناهای تاریخی ورزقان نظیر قلعه لیلاب، گنبد تاریخی الله و علویق به اتمام رسیده و آماده بهره‌برداری است.

او در ادامه با بیان اینکه پروژه مرمتی عمارت امیر ارشد ورزقان یکی از پروژه‌های پیشران استان است، گفت: مرمت بخش نخست این بنای تاریخی به اتمام رسیده و در تلاشیم تا اقدامات ویژه برای ایجاد مجموع اقامتی در آن انجام شود، تا با ایجاد این مجموعه توسط بخش خصوصی شاهد رونق گردشگری در این منطقه باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی ضمن اشاره به اینکه مطالعه عصر مفرغی شهرستان ورزقان انجام‌شده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است، گام بعدی این اداره کل را اقدام به اجرای طرح مطالعاتی قلعه جوشین به قلعه بابک عنوان کرد و گفت: فاز نخست ایجاد مسیر طبیعت‌گردی قلعه جوشین به قلعه بابک با کمترین دخل و تصرف در طبیعت در حال اجراست و پس از فاز نخست فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای ادامه آن منتشر خواهد شد.

منبع : پایگاه خبری عصر تبریز

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit