مصاحبه| افقهی: حشد شعبی به تنهایی از عهده داعش برمی‌آید/ آمریکا در پی بازتولید «داعش بعثی» است

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری تسنیم، به تازگی اقدامات تروریستی داعش در عراق افزایش پیدا کرده است. این موضوع سبب شد تا با «هادی افقهی» کارشناس مسائل عراق و غرب آسیا درباره چرایی تبدیل شدن استان صلاح الدین به مرکز فعالیت‌های داعش، باز تولید این گروه تروریستی و همزمانی آن به بحث خروج نظامیان آمریکایی از عراق و چشم انداز مبارزه با داعش به گفت‌وگو بنشینم که متن آن به شرح ذیل است.

چرا استان صلاح الدین عراق مرکز فعالیت‌های داعش شده است؟

افقهی: این استان با مرکزیت تکریت، محل جوشش حزب بعث و تشکیلات صدام است. بیشتر فرمانده‌هان نظامی که در گارد ریاست جمهوری صدام بودند یا در سایر رده‌های نظامی حزب بعث فعالیت می‌کردند، از همین استان صلاح الدین به ویژه شهر تکریت هستند. بعد از سقوط رژیم صدام در سال ۲۰۰۳ ، آمریکا از یک تاکتیک پیچیده استفاد کرد و آن این بود، هنگامی که سَر یک تشکیلات را می‌برد، بدنه آن برای برنامه‌های آینده‌اش و تضمین حضورش در هر کشوری نگه می‌دارد. مثلا وقتی که معمر قذافی را کشتند، پسرش سیف الاسلام را نگه داشتند.

وقتی که آمریکا منطقه را از شر صدام راحت کرد البته مجاهدت‌های مردم عراق هم بود، حزب بعث را نگه داشت. هرچند که سیستم جدید و جریان‌های سیاسی مخالف صدام در عراق به قدرت رسیدند و حتی قانون ریشه‌کن کردن حزب بعث را درپارلمان تصویب کردند ولی آمریکایی‌ها به دلیل حضورشان در عراق اجازه ندادند، این قانون به درستی اجرا شود لذا بدنه حزب بعث حفظ شد تا اینکه دولت باراک اوباما برای ادامه حضور و نفوذ آمریکا داعش را به وجود آورد. حالا با یک طرح جدید، با ادبیات جدید و با آرم و پرچم جدید و خلیفه مسلمین برای دولت داعش درست شد. خب ، مرکز استان صلاح الدین و شهر تکریت است و شخصیت‌هایی که از این خاک برخاستند و عراق را ۶ سال به خاک سیاه نشاندند.

با مطالبی که بیان کردید آیا به نظر شما طرح احیای مجدد داعش در دستور آمریکا است؟

اکنون آمریکا تحت فشار گروه‌های مقاومت مسلح اسلامی عراق قرار دارد، تحت فشار حشد شعبی و فرماندهان آن است چون بعد از عملیات تروریستی که آمریکا علیه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که جانشین فرمانده حشد شعبی بود، اجراء کرد، در پارلمان طرح لغو توافقنامه همکاری‌های امنیتی بغداد – واشنگتن به تصویب رسید. در همین حال، نظامیان آمریکایی هدف حملات گروه‌های مقاومت عراقی قرار گرفتند. آمریکایی‌ها درخواست آتش‌بس دادند و گفتند به ما مهلت دهید به تدریج نیروهای خود را از عراق خارج خواهیم کرد. این فشارها زیاد بود و آمریکا محبور شد، نظامیان خود را که در بسیاری از پایگاه‌ها در سراسر عراق مستقر بودند، در دو پایگاه مهم یعنی عین الاسد در غرب و حریر در اقلیم کردستان عراق تجمیع کند. آلان طرح بازگرداندن یک داعش بعثی است. بنابراین، خاستگاه کجاست؟ استان صلاح الدین. حالا ممکن است فرماندهانی در جاهای دیگر باشند اما هدف باز تولید داعش با نفس بعثی است. البته یک داعش دیگری وجود دارد که (در شبکه‌های اجتماعی) به اصلاح به آن داعش شیعی می‌گویند.

داعش شیعی؟

افقهی: ببنید، ضربه ای که داعش و حزب بعث خوردند از ناحیه حشد شعبی بود. خب، حشدشعبی از کجا برخاست، بعداز فتوای آیت الله سیستانی در جهاد با تروریست‌های داعشی بیشتر نیروهای حشد شعبی از شهرهای شیعه نشین برخاستند. لذا آمدند پایگاه شیعی شیعه را بزند و از درون شیعه را منفجر کند. در برخی مناطق شیعه نشین مخصوصا السماوه، ناصریه و بصره آمد و سرمایه گذاری کرد. جوانان ۱۳ تا ۲۵ ساله توسط سفارت آمریکا دربغداد در قالب ” ان. جی. یو ” ها سازماندهی شدند. اینها تظاهرات و دولت عادل المهدی را سرنگون کردند، به مراکزحشد الشعبی حمله و برخی فرمانده‎هان آن را شهید کردند. اینان جوانان شیعی هستند لذا در برخی از شبکه‌های اجتماعی عراق به آنان داعشی‌های شیعه می‌گویند.

چرا حملات داعش علیه مراکز امنیتی عراق به تازگی بیشتر شده‌ است؟

افقهی: اگر امنیت نباشد، بدنه سیاسی و فعالیت اقتصادی و آموزش‌های اجتماعی به هم می‌ریزد. داعش اول، داعش سرزمینی بود که خدا رحمت کند، حاج قاسم سلیمانی را که بعد از آزادی موصل گفت داعش سرزمینی از بین رفت و دیگر مکانی نیست که تحت سیطره داعش باشد. مثلا شهری باشد که در کنترل داعش باشد.

اکنون داعش به صورت امنیتی است. داعشی که عملیات امنیتی انجام می‌دهد، داعشی که در برخی مناطق پنهان است و بیرون می‌آید و ضربه‌اش را به الحشد‌الشعبی، شخصیت‌ها، مردم عادی و تاسیسات عراق می‌زند و دوباره پنهان می‌شود. این داعش امنیتی است و این داعش توسط آمریکا ایجاد شده‌ است تا به مردم بگوید، اگر نظامیان آمریکایی از عراق خارج شود داعش دوباره باز تولید خواهد شد.

هدف از این اقدامات تروریستی در شرایط کنونی و همزمانی آن با ادعای آمریکا برای خروج نظامیانش از عراق چیست؟

افقهی: هرچقدر فعالیت داعش در عراق جدی‌تر و گسترده‌تر شود، مصطفی الکاظمی که خودش سمپاد شدید نسبت به آمریکا دارد، به پارلمان و مردم این کشور فشار می‌آورد که ببینید، اگر آمریکا از کشور خارج شود، داعش تقویت خواهد شد و دوباره به جان مردم می‌افتد.

افقهی: از چه طریق؟ از طریق فعال کردن داعش و اینکه آمریکایی‌ها آمده‌اند تا داعش را نابود کنند.

وزیر خارجه عراق به تازگی گفته است به منظور مقابله با داعش به حضور نظامیان آمریکایی نیاز داریم. آیا این اظهارات به معنای این است که برخی از مقامات این کشور قصد دارند تا مصوبه پارلمان این کشور را دور بزنند؟

افقهی: این شد همان سخن قبلی من. یعنی خودشان داعش را باز تولید کردند تا حضور نظامیان آمریکایی را در عراق توجیه کنند.

معنای سخنان وزیرخارجه عراق این است که نیروهای عراقی توان تامین امنیت کشور خود را ندارد؟

افقهی: بله. حشد شعبی به تنهایی خودش حریف داعش می‌شود. زمانی که داعش ۳ استان پهناور عراق را به اشغال خود در آورده بود، حشد ‌شعبی پیشقراول جنگ علیه داعش بود. مگر ما فراموش کردیم. اینها دارند در راستای طرح آمریکا حرکت می‌کنند که اگر نظامیان آمریکایی از عراق بیرون بروند، داعش زنده خواهد شد. این درحالی است که حشدشعبی می‌گوید آمریکا دارد داعش را تقویت می‌کند.

به نظر می‌رسد در عراق یک طیفی وجود دارد که از حضور آمریکا و سایر مسائلی که شما بدانها اشاره کردید، حمایت می‌کند. آیا می‌توان مشخص کرد که چه کسانی هستند از حضور آمریکا در عراق و احیای داعش در این کشور حمایت می‌کنند؟

افقهی: این طیف یک چرخه پیوسته، منظم و همگراست. حضور آمریکا، داعش، جریان‌های بعثی، جریان‌های کمونیست، جریان‌های پان عربیسم، جریان‌های ملی گرا. این یک منظومه‌ای تشکیل داده‌اند که هدفش عدم حاکمیت شیعیان در عراق است و این درحالی است که بیشتر مردم عراق شیعه هستند و در هر انتخاباتی برنده می‌شوند. این نکته را منظومه مزبور به خوبی می‌داند لذا بر این باور است که بایستی برتری و انسجام شیعیان را از بین برد.

اکنون این منظومه ایجاد شده و برخی از جریان‌های کُرد، سنی و حتی بعض جریان‌های شیعی در این منظومه و همسو با آمریکا هستند. اینان برای حضور عربستان و امارات در عراق تبلیغ و حمایت می‌کنند

پارلمان عراق طرح خروج نظامیان آمریکایی را از این کشور تصویب کرده و این در حالی است که برخی مقامات عراقی خواهان باقی ماندن این نظامیان به بهانه سرکوب داعش هستند، به نظر شما چه سرنوشتی برای مصوبه پارلمان قابل تصور است؟

افقهی: مصوبه پارلمان عراق یک قانون است که بایستی اجراء شود. اکنون امر واقع این است که گروه‌های جهادی، مردم، برخی از جریان‌های داخل پارلمان مثل دولت قانون به رهبری نوری المالکی، فتح به رهبری هادی العامری و دیگر گروه‌های سیاسی برخروج نظامیان آمریکایی از عراق تاکید دارند.

در اینجا باید گفت که آمریکا در قبال مصوبه پارلمان عراق یک عملیات فریب انجام داد. وزارت خارجه آمریکا کمیته‌ای به نام مذاکره کننده تشکیل داد و بغداد نیز همین کار را کرد و موضوع خروج نظامیان آمریکایی از عراق را در یک روند فرسایشی انداخت. حالا، این خروج ۵ سال دیگر است ۱۰ سال دیگراست لذا گروه‌های مقاومت عراقی به مصطفی الکاظمی هشدار دادند و برای او سقف زمانی تعیین و اعلام کرده‌اند، اگر بخواهد مصوبه پارلمان را دچار فرسایش زمانی کند، ما هرگز آن را فراموش نخواهیم کرد و باید نظامیان آمریکایی از عراق خارج شوند. اگر نظامیان آمریکایی از طریق سیاسی و مذاکره خارج نشوند، ما به عملیات نظامی بازخواهیم گشت و آنقدر به پیکره آمریکا ضربه وارد می‌کنیم که مجبور شود، نیروهای خودش را از عراق خارج کند.

با توجه به وضعیتی که عراق در آن به سر می‌برد، شما فکر می‌کنید، در نهایت فعالیت‌های داعش در این کشور بیشتر خواهد شد یا نه؟

افقهی: اگر حشد شعبی تقویت شود، حقوق نیروهای آن را قطع نکنند و این نیرو را محدود نکنند، الحشدالشعبی به تنهایی از عهده داعش بر می‌آید.

گفت وگو از عباس سیدمیر جمکرانی

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit