قهرمانان تیم بسکتبال با ویلچر

بسکتبال روی ویلچر 

بسکتبال با ویلچر رشته ورزشی مسابقه بین المللی جانبازان و معلولین و زیر نظر فدراسیون جهانی (iwbf) می باشد .

در سال ۱۹۶۰به صورت رسمی در کنار پارالمپیک رم شناخته شد . این رشته ورزشی در جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۹ فعالیت خود را آغاز و در سال ۲۰۰۴ آتن نخستین تجربه  رقابت تیم سرزمینمان بود  .

فضای مسابقات  

بسکتبال با ویلچر در مساحت زمین ۲۸*۱۵ و تور ارتفاع آن ۵/۳متر هست و حلقه ارتفاع ۴۵ سانتیمتر است .  تمام خط های روی زمین باید سفید رنگ و عرضش ۵ متر، طوری که قابل دید بازی کنان باشد .

 

چارچوب رقابت ها 

می شود گفت یک بازی دارای ۲نیمه می باشد در هر نیمه ۲ کواتر ۱۰ دقیقه ای که هر دو نیمه جمعا ۴۰ دقیقه است برگزار می کنند .

قبل از این که بازی شروع شود ۲۰ دقیقه مساوی برنامه مسابقه جز زمان اینتروال بازی هست .

در اتمام بازی به تیمی که پیروز میدان باشد ۲ امتیاز داده می شود و تیمی که بازنده میدان هست ۱ امتیاز کسب می کند  و تیمی که به صورت فنی بازی نکند هیچ گونه امتیازی به دست نمی آورد .

اعضای هر تیم ۱۲ نفر، هنگام شروع بازی فقط ۵ نفر در داخل زمین حضور می یابد . و هدف هر دو تیم این که توپ ها را داخل سبد تیم مقابل ونگذارند تیم مقابل امتیاز به دست بیاورند . بازی با استفاده از چند داور و داوران میز و یک ناظر مشاهده می  کنند . 

کلاس بندی بسکتبال با ویلچر ۱و ۵/۱ و ۲ و ۵/۲ و ۳ و ۵/۳ و ۴ و ۵/۴ است و ترکیب تیم در مسابقات به این اعداد بستگی مشخص می شود و باید از اعداد ۱۴ در داخل زمین زیاد نشود .

هر یکی از تیم ها در کوارتر ۴ خطای تیمی می توانند داشته باشند و خطای انفرادی هر یک از بازیکنان ۵ تا می باشد .

در هر بازی ۳ تا داور حضور می یابد که یک نفر به عنوان سر داور و دو نفر دیگر به ترتیب داور یک و دو در بازی مشاهده می شود .

 

وسایل بازی 

دستگاه تخته و حلقه –توپ بسکتبال – ساعت بازی – ویلچر – تابلو امتیاز – دستگاه ۲۴ ثانیه ای – کورنومتر – دو صدای بوق جدا گانه – علامت خطا بازیکنان – علامت  خطای تیمی – برگه امتیازات – کفپوش زمین بازی – و…….

باید عرض کنم که تیم ملی بسکتبال با ویلچر مردان سرزمینمان ایران توانسته اند قهرمانی بازی های پارا آسیایی جاکارتای ۲۰۱۸را به دست آورند.

ترکیب تیم ملی بسکتبال با ویلچر 

۱٫عادل طرفی

۲٫ محمد حسن سیاری

۳٫مرتضی ابراهیمی

۴ .امید هادی اظهر

۵٫مرتضی عابدی

۶٫محسن طلوعی

۷٫حکیم منصوری

۸٫ وحید سعادت پور

۹٫حسن عبدی

۱۰٫عبدالجلیل قرنجیک

۱۱٫محمد محمد نژاد

۱۲٫ سامان بلاغی

ملی پوشان اعزامی هستند و محمد رضا دستیار و سرمربی  مازیار میر عظیمی و مربی مسعود فلاح و کمک مربی یاسر گیلکی و مربی بدن سازی به عنوان کادر فنی  کمک می کند

 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit