صادرات محصولات کشاورزی راهی برای بی نیازی از درآمد‌های نفتی

یک مقام مسئول گفت: با توجه به پتانسیل بالای تولید، می‌توان با صادرات محصولات کشاورزی از درآمد‌های نفتی بی نیاز شد.

 

به گزارش سایت معلولین هدف و به تقل از باشگاه خبرنگاران جوان, سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه امکان جایگزینی محصولات کشاورزی با درآمد‌های نفتی وجود دارد، اظهار کرد: با وجود آنکه صادرات محصولات کشاورزی ارزآوری خوبی برای کشور در بردارند، اما متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برنامه مدونی در این خصوص ندارند.

او با انتقاد از این مسئله که وزارت جهاد کشاورزی وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهد، افزود: وزارت جهاد کشاورزی اذعان می‌کند که با واگذاری برخی امور به وزارت صمت، آن‌ها باید نسبت به امور صادرات برنامه ریزی کنند که متاسفانه وزارت صمت کاملا نسبت به این موضوع بی تفاوت است و تنها به حوزه خودروسازی فکر می‌کند.

حسینی ادامه داد: اگر مسئولان برنامه ریزی مدونی برای تولید نداشته باشند، با این وجود نمی‌توان امیدی به توسعه صادرات محصولات کشاورزی داشت، در حالی که محصولات خشکبار ایرانی نظیر کشمش، پسته، خرما، بادام و زعفران در دنیا بی نظیر هستند.

 

بلاتکلیفی قانون انتزاع عامل اصلی هدر رفت محصولات کشاورزی

او با تاکید بر احیای قانون تمرکز بیان کرد: تا زمانی که قانون انتزاع بلاتکلیف باشد، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برنامه خود را به درستی انجام نمی‌دهند که با این وجود عمده محصولات به مصرف واقعی می‌رسد و مابقی به ضایعات تبدیل می‌شود.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی در پایان با بیان اینکه نیازی به درآمد‌های نفتی نداریم، تصریح کرد: همه ساله یکی از محصولات کشاورزی به دلیل نبود بازار مناسب اعم از سیب زمینی و پیاز هدر می‌رود، در حالی که این قابلیت وجود دارد که با صادرات محصولات زراعی و باغی با ارزآوری مناسب از درآمد‌های نفتی بی نیاز شد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit