سمعک (قسمت 1)

سمعک چیست؟

سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که در گوش یا پشت گوش قرار می گیرد. برخی از صداها را بلندتر می کند تا فرد کم شنوا بتواند گوش دهد، ارتباط برقرار کند و به طور کامل تری در فعالیت های روزانه شرکت کند. سمعک می تواند به افراد کمک کند تا هم در شرایط ساکت و هم سر و صدا بیشتر و بهتر بشنوند.

سمعک دارای سه قسمت اساسی است: میکروفن، تقویت کننده صدا و بلندگو. دستگاه صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند که امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و آنها را به تقویت کننده می فرستد. تقویت کننده قدرت سیگنال ها را افزایش می دهد و سپس آنها را از طریق بلندگو به گوش می فرستد.

سمعک

این دستگاه چگونه می تواند کمک کند؟

سمعک برای افرادی که دچار کم شنوایی هستند کمک می کند. یکی از معایب این دستگاه آسیب رساندن به سلول های حسی کوچک در گوش داخلی است که بعد مدتی به کاهش شنوایی عصبی دچار می شوید. این وسیله باعث افزایش لرزش های صوتی به گوش می شود. سلول های زنده مانده، ارتعاشات بزرگتر را تشخیص داده و آنها را به سیگنال های عصبی منتقل می کند. هرچه آسیب به سلول های فرد بیشتر شود، کاهش شنوایی شدیدتر می شود؛ در نتیجه سمعک باید تقویت شود. با این حال، محدودیت های عملی برای مقدار تقویت سمعک وجود دارد. علاوه بر این، اگر گوش داخلی بیش از حد آسیب دیده باشد، حتی لرزش های بزرگ به سیگنال های عصبی تبدیل نمی شوند. در این شرایط سمعک بی اثر است، و فرد کاملا شنوایی خود را از دست می دهد. اگر سمعک مناسبی انتخاب کنید این اتفاق نخواهد افتاد.

https://www.disns.ir/1399/09/07/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c/

چگونه می توانم به نیاز سمعک پی ببرم؟

اگر فکر می کنید کم شنوایی شدیدی دارید و نیاز به سمعک دارید، به پزشک مراجعه کنید. من برای شما دکتر گوش و حلق و بینی را پیشنهاد می کنم. متخصص گوش و حلق و بینی، پزشکی است که متخصص اختلالات گوش، بینی و گلو است و علت کاهش شنوایی را بررسی خواهد کرد. شنوایی شناس یک متخصص بهداشت شنوایی است که کم شنوایی را شناسایی و اندازه گیری می کند و برای ارزیابی نوع و درجه از دست دادن تست شنوایی انجام می دهد.

سمعک

کدام سمعک برای من بهتر کار می کند؟

بهترین سمعک برای شما به نوع و شدت کاهش شنوایی شما بستگی دارد. اگر در هر دو گوش خود کم شنوایی دارید، به طور کلی دو سمعک توصیه می شود زیرا سیگنال طبیعی تری به مغز ارائه می دهند. شنیدن در هر دو گوش به شما کمک می کند که گفتار ها را درک کنید.

شنوایی شناس باید سمعک متناسب با نیازها و سبک زندگی شما را انتخاب کند. فکر نکنید هر چه قدر قیمت این دستگاه بیشتر باش کارایی بهتری خواهد داشت.

سمعک شنوایی طبیعی شما را بازیابی نمی کند فقط، آگاهی شما را افزایش می دهد. اگر شما می خواهید سمعک خود را به طور مرتب استفاده کنید، سمعکی را انتخاب کنید که راحت در گوش شما قرار بگیرد و شما احساس راحتی کنید. در مقالات بعدی با انواع سمعک آشنا خواهید شد.

 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit