سال آینده فروش نفت بیش از ۲ میلیون بشکه است/با مصوبه مجلس مخالفیم

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به عدم حضورش در مجلس جهت تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد: عدم حضور من در مجلس شورای اسلامی ارتباطی به مصوبه دیروز مجلس ندارد، در حالی که دولت با این مصوبه موافقت ندارد و آن را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند اما نرفتن من به مجلس صرفاً برای پروتکل‌های بهداشتی بوده است.

روحانی با بیان اینکه بودجه امسال شرایط خاصی دارد، گفت: سال ۱۴۰۰ از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیت است. سال آینده سال پایانی قرن چهاردهم است و از طرف دیگر این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود که ما احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه‌ای که گذشت از آغاز سال ۹۰ تا امروز کمی متفاوت خواهد بود.

وی افزود: دشمنان ما همه توان خود را برای فشار به مردم و تسلیم شدن آنها بکار گرفتند و تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی کردند اما در عین حال ما فکر می‌کنیم با شکست فشار حداکثری، شرایط در سال آینده متفاوت خواهد بود نه تنها بخاطر اینکه ترامپ با سیاست‌های غلطش شکست خورد بلکه هر دولتی روی کار می‌آمد، بخاطر شکست این فشار مجبور بود در مقابل ملت ایران سر فرود بیاورد.

رئیس‌جمهور گفت: در شرایطی دولت در سال ۹۲ کار خود را آغاز کرد که برای اولین بار بعد از جنگ تحمیلی بود که دولت شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشور با تورم بیش از ۳۴ درصد و با رشد اقتصادی منفی ۷ درصد، شاهد بود. دولت در تلاش ۶ ماهه اول کار خود و با ورود به سال ۹۳ در هر دو مساله یعنی هم تورم و هم رکود تغییرات اساسی را آغاز کرد.

روحانی گفت: در سال ۹۳ ما به تورم ۱۵.۶ درصد رسیدیم یعنی تورم را از رشد بی سابقه مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی اقتصادی رسیدیم یعنی شرایطی که ما در سال ۹۱ و ۹۲ داشتیم، در سال ۹۳ تغییر کرد و رشد اقتصادی ما مثبت ۳.۲ درصد شد.

وی تاکید کرد: علیرغم اینکه در سال ۹۳ در بخش دوم سال با سقوط شدید قیمت نفت مواجه شدیم و این سقوط بی‌سابقه بود و نفت ۱۲۰ دلاری به ۳۰ دلار کاهش یافت. در این شرایط ما توانستیم کشور را بدون اینکه تکانه اقتصادی در کشور ایجاد شود، اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته‌ای را هم ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۴ که به توافق هسته‌ای دست یافتیم، گشایش‌های بسیار مهمی در کشور ایجاد شد و اقتصاد شرایط جدیدی را پیدا کرد. در این شرایط توانستیم فازهای مختلف پارس جنوبی را به افتتاح برسانیم و در این شرایط توانستیم پتروشیمی‌های متعدد را به تکمیل برسانیم. در این شرایط توانستیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تکمیل و افتتاح کنیم. شرایط اقتصادی به طور کلی در پایان سال ۹۴ و ۹۵ عوض شد تا جایی که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان برای ایران بود.

روحانی تصریح کرد: ایران در سال ۹۵ با مثبت ۱۴.۵ درصد، بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشت و با تک رقمی شدن تورم از اواخر سال ۹۴، سال ۹۵ و سال ۹۶ و ماه‌های اول سال ۹۷ هم تورم تک رقمی ماند.

وی تاکید کرد: ما اگر بخواهیم تورم چهار سال اول فعالیت از سال ۹۳ تا ۹۶ را مقایسه کنیم، متوسط تورم ۱۱.۵ و رشد اقتصادی ما بالای ۴ بوده است. بنابراین دولت تدبیر و امید در مقایسه با یک زمان بلند مدت ۵۰ ساله، توانست شرایط اقتصادی مطلوبی بوجود بیاورد.

رئیس‌جمهور با اشاره به مساله اشتغال، گفت: از سال ۸۵ تا ۹۱ تقریباً رشد اشتغال خالص ما تقریباً صفر بود. از سال ۹۳ شاهد دو پدیده بودیم، یکی اینکه جمعیت فعال ما یکدفعه افزایش پیدا کرد. در همین سال جاری که شرایط سختی را می‌گذرانیم، بیکاری از لحاظ آمار کاهش یافته است اما جمعیت فعال هم کاهش پیدا کرده است، این مشکل جدی است یعنی مردم به دلیل وضعیت اقتصادی و بیماری دنبال شغل نمی‌آیند.

روحانی گفت: در سال ۹۳ روند جمعیت فعال را در حال افزایش دیدیم و تقریباً در هر فصلی مشابه با فصل سال قبل بیش از ۹۰۰ هزار نفر جمعیت فعال ما افزایش پیدا کردو همزمان اشتغال خالص ما هم افزایش یافت یعنی ساز سال ۹۳ تا ۹۶ در همه فصول ما نسبت به فصل‌های سال قبل، اشتغال ما ۷۰۰ هزار نفر بوده و این اشتغال در جهان کم سابقه و در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

روحانی گفت: علیرغم کاهش قیمت نفت و طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای تا سال ۹۴ ما توانستیم در شرایط اقتصادی و سیاسی به وجود آمده تمام پایه‌های قدرت مقاومت کشور را در برابر فشارهای خارجی تقویت کنیم. به برکت همین فضا بود که از سال ۹۷ هر قطعنامه‌ای که آمریکا در شورای امنیت ارائه می‌کند، ناموفق است.

رئیس جمهور افزود: در آن دوران هر قطعنامه‌ای که در شورای امنیت مطرح می‌شد، روسیه و چین نیز علیه ایران رأی می‌دادند اما در این دوره شرایطی را به وجود آوردیم که آمریکا در سازمان ملل گاهی یک و دو رأی بیشتر نداشت و همه قدرت‌های بزرگ اعم از اتحادیه اروپا، روسیه و چین با آمریکا مخالفت می‌کردند.

وی موفقیت‌های ایران را در عرصه بین المللی محدود به حوزه سیاسی ندانست و تأکید کرد: در عرصه حقوقی نیز در هر دادگاهی که رفتیم در مراحل اولیه آن موفقیت‌هایی را به دست آوردیم و مسیر این دادگاه‌ها جریان حقوقی خود را طی می‌کند.

روحانی ادامه داد: همین شرایط موجب شد ما قدرت دفاعی کشور را بیش از هر زمان دیگری تقویت کنیم. در این هفت سال شرایط به گونه‌ای است که قدرت دفاعی ما نسبت به هشت سال پیش از آن قابل مقایسه نیست. به خصوص در زمینه سلاح‌های راهبردی، تجهیزات دریایی، ناوچه‌ها، زیردریایی، هوایی، جنگنده، موشک، هلی کوپتر و پدافند. شرایط امروز کشور را با هفت سال پیش مقایسه کنید و شما می‌بینید طی این سال‌ها قدرت ما چند برابر شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما توانستیم شرایطی را به وجود بیاوریم که بنیه کشور در حوزه دفاعی ارتقا پیدا کند. در این شرایط مهم است که آمار و ارقام سال‌های گذشته را دقیقاً مورد توجه قرار دهیم. در تمام زمینه‌ها از جمله زمینه هسته‌ای شرایطی که امروز داریم به مراتب بالاتر از هشت سال گذشته است.

قادریم با IR۶ زنجیره غنی سازی داشته باشیم

وی تصریح کرد: قدرتی که امروز در زمینه هسته‌ای داریم بسیار بیشتر از گذشته است. ما در زمینه تولید IR۱ و IR۲ امروز به IR۸ و IR۹ رسیده‌ایم. ما امروز قادریم IR۲M را در زنجیره‌های متعدد غنی سازی کنیم. همچنین قادریم با IR۶ زنجیره غنی سازی داشته باشیم.

روحانی گفت: اینچنین توانمندی ای هیچ گاه در کشور وجود نداشته است. امروز از لحاظ هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتریم. همچنین از لحاظ امکانات و تحقیقات و توسعه شرایط ما از هر زمان دیگری بهتر است. نباید به خاطر رقابت‌های سیاسی یا انتخاباتی که به نظرم هنوز زود است وارد این عرصه شویم، باعث شود اخلاق را زیر پا بگذاریم و یا حقایق را نگوییم.

رئیس جمهور اظهار داشت: همه این توفیقات در شرایطی به دست آمد که در بهترین شرایط صادرات نفتی در سال ۹۶ درآمد کشور تقریباً به اندازه بدترین سال‌های دولت‌های قبل بود. در بهترین شرایط ما ۶۵ میلیارد دلار درآمد داشتیم در حالی که در دولت قبلی به طور متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۰، ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد نفتی وجود داشت.

وی تأکید کرد: اگرچه در این هفت سال درآمد نفتی ما محدود شد اما تلاش برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی به گونه‌ای بود که توانستیم این پیشرفت‌ها را حاصل کنیم. همه ما می‌دانیم قبل از آنکه ترامپ به قدرت برسد، عده‌ای با برجام مخالف بودند، به ویژه صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و البته تندروهای آمریکا. این سه گروه با همه توان می‌خواستند برجام به ثمر نرسد اما نتوانستند و ناموفق بودند چون دولت قبلی آمریکا تا حدی به سیاست، مدیریت جهان آشنا بود اما کسی در آمریکا به قدرت رسید که نه دارای مدیریت بود و نه سیاست می‌دانست و نه تدبیر بلد بود و به راحتی با پول عربستان و فشار صهیونیست‌ها و تندروهای آمریکا به هر سمتی می‌رفت.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی‌ها متأسفانه در دوران ترامپ از قراردادی که برای ثبات جهان و منطقه ما مفید بود و می‌توانست زمینه ساز تعامل سازنده در سطح جهان باشد، خارج شد و آن را زیر پا گذاشت.

با آغاز جنگ اقتصادی علیه ایران، نگذاشتیم کشور دچار تکانه ای شود

روحانی گفت: در سال ۹۷ علیرغم فشارهای شدیدی که از طریق آمریکا و با آغاز جنگ اقتصادی علیه ایران، نگذاشتیم کشور دچار تکانه ای شود. اگر به سال‌های ۹۲ و ۹۱ بازگردیم مشاهده می‌کنیم که تحریم سال ۹۰ در سال‌های ۹۱ و ۹۲ چه کرد و مردم برای تهیه کالاهای اساسی چگونه صف می‌بستند. در سال ۹۷ هیچ گاه صفی برای دریافت کالاهای اساسی بسته نشد و علیرغم تمام فشارها، دولت توانست به وفور کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار دهد.

رشد اقتصادی بعد از اردیبهشت ۹۸ مثبت می‌شود

وی افزود: علیرغم تمام فشارها در سال ۹۷، ما در سال ۹۸ شروع به کنترل تورم کردیم و شما شرایط را بعد از اردیبهشت ۹۸ می‌بینید که وضعیت تورم بهتر می‌شود و رشد اقتصادی ما مثبت می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ و مسائلی که کشورهای جهان پس از شیوع بیماری با آن روبرو شدند، اظهار داشت: دنیا با شیوع کرونا با مسائلی روبرو شد که در صد سال گذشته بی سابقه بود. همه کشورها دچار مشکل اقتصادی شدند و ایران نیز به همان نسبت در سال ۹۹ دچار مشکلات اقتصادی شد.

وی افزود: به طور طبیعی صادرات و واردات در ماه‌های اول سال ۹۹ افت پیدا کرد و در شرایطی قرار گرفتیم که در ۸ ماهه اول سال از لحاظ وزنی ۱۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۹ درصد صادرات ما کاهش پیدا کرده است.

روحانی ادامه داد: البته این تنها کاهش صادرات غیر نفتی است و صادرات نفتی ما بیش از اینها کاهش پیدا کرد. درآمد نفتی ما نیز در سال ۹۷-۹۸ و ۹۹ کاهش پیدا کرد و فروش نفت در عرصه بین الملل برای ما با دشواری‌های فراوانی مواجه شد. به شکلی که مشتریان نفت ایران دچار مشکل شدند.

رئیس جمهور تصریح کرد: خوشحالیم شرایط امروز نیز به سمت بهبود تدریجی می‌رود و امید مردم نسبت به آینده کشور بیشتر شده و محاسبه آنان بر این است که جنگ اقتصادی به پایان خود نزدیک شده است.

می‌خواستند اقتصاد ایران را فلج کنند اما ناموفق بودند

وی خاطرنشان کرد: در سطح جهانی نیز محاسبات مبنی بر این است که فشار حداکثری به نتیجه نرسیده است. آنها می‌خواستند اقتصاد ایران را فلج کنند اما ناموفق بودند. از سوی دیگر به دنبال آن بودند که شرایط زندگی را برای مردم ما غیرقابل تحمل کنند که در این زمینه نیز ناموفق بودند.

روحانی گفت: البته مردم ما در این سال‌ها با سختی‌ها و دشواری‌های زیادی روبرو بودند اما به حمدالله، مردم و قوای دیگر در کنار هم با جنگ اقتصادی و کرونا مبارزه کردند که امیدواریم در هر دو زمینه به موفقیت نهایی دست یابیم.

در تولیدات داخلی با رشد بسیار خوبی مواجه شدیم

روحانی با بیان اینکه شاهد حرکت مثبت در عرصه‌های مختلف اقتصادی هستیم افزود: در مهر ماه امسال نسبت به مهر سال گذشته، تولید و فروش فعالیت‌های اقتصادی مثبت بوده و رشد ۵.۶ درصد در تولید و ۱۱.۵ درصد در فروش داشته است. همچنین در بخش صنعت و از ابتدای سال تا امروز مواجه با رشد ۶.۴ درصد و رشد فروش ۸.۹ رو به رو هستیم و علیرغم فشارها تولید شرایط بسیار خوبی داشته و در سال جهش تولید در زمینه تولید حرکت‌های بسیار خوبی را شاهد هستیم. این در حالی است که در تأمین دلار با مشکلاتی رو به روییم اما در تولیدات داخلی با رشد بسیار خوبی مواجه شدیم.

رقم درآمد عمومی لایحه بودجه ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است

رئیس جمهور در ادامه به ارائه لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس اشاره کرد و گفت: لایحه بودجه امسال که امروز تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود رقم درآمد عمومی ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است. این رقم یک رقم افزایشی نسبت به سال گذشته است و ما معتقدیم با کمک همدیگر این رقم در بخش مالیات و هم زمینه فروش نفت و البته اوراق و فروش سهام که بخش‌های اصلی تأمین بودجه را تشکیل می‌دهند، قابل تأمین است.

فروش نفت را به بیش از دو میلیون بشکه افزایش می‌دهیم

وی گفت: ما همه امکانات خود را بسیج کرده و شرایط را نیز مناسب می‌دانیم که در سال آینده فروش نفت را افزایش دهیم، این افزایش که بیش از دو میلیون بشکه نفت و میعانات پیش بینی کردیم. البته به معنای آن نیست که اتکای بودجه را به نفت بیشتر کرده‌ایم. ما معتقدیم این دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در بازار بین المللی و یا بازار داخلی قابل فروش است و ما می‌توانیم آنها را بفروشیم اما این به معنای اتکای بودجه به نفت نیست.

دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را در بازار خارجی یا بازار داخلی خواهیم فروخت

رئیس جمهور تاکید کرد: اتکای بودجه به نفت همانند سال‌های گذشته است اما افزایش درآمد نفتی ما عمدتاً در دو سرفصل مصرف خواهد شد. البته ممکن است عده‌ای بگویند دولت بر مبنای خوش بینی اینکه می‌تواند مسائل هسته‌ای و مشکلات خارجی را حل کند این موضوع را پیشنهاد داده است، خیر اینگونه نیست به این مساله دقت کنیم ما دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را در بازار خارجی یا بازار داخلی خواهیم فروخت. پس بنابراین این یک بودجه قطعی برای ماست اما بخشی از درآمدهای نفت صرف بودجه جاری نخواهد شد.

روحانی ادامه داد: ما معتقدیم فاصله گرفتن بودجه جاری از نفت روز به روز باید بیشتر شود اما خلط مبحث نشود، اتکای بودجه عمرانی به نفت خوب است، ما تا جایی که بتوانیم بودجه عمرانی را دو یا سه برابر کنیم خوب است این اشکالی ندارد. ما در سال آینده نفت مان را بیشتر خواهیم فروخت اما درآمد حاصل از آن را یا برای توسعه مصرف می‌کنیم و یا برای توانمندی سازی اقشار محروم. بسیار مهم است که این اشتباه رخ ندهد که اتکای دولت در بودجه به نفت بیشتر شد.

۹۵ هزار میلیارد تومان برای فروش سهام در سال آینده پیش بینی کرده‌ایم

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت همانند سال جاری مصمم است که سهام شرکت‌های خود را ارائه کند و در بودجه رقم بسیار بالاتری برای فروش سهام پیش بینی شده است. حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان برای فروش سهام در سال آینده پیش بینی کرده‌ایم و ما معتقدیم که باید سهام دولت را در بازار عرضه کنیم. فروش سهام دولت موجب می‌شود مدیریت به مردم واگذار شود که شرایط خوبی برای کشور ایجاد می‌کند.

روحانی فروش سهام و اوراق مشارکت را از جمله راه‌های تأمین بودجه دانست و گفت: تلاش ما این است که منابع حاصل از درآمدهای دولت را برای توسعه هزینه کنیم، سازمان برنامه و بودجه در لایحه امروز و در پیوست‌های این لایحه به خوبی مشخص کرده که این درآمدها در چه زمینه‌ای هزینه خواهد شد. تا خرداد ۱۴۰۰ می‌خواهیم برنامه‌های دولت در حوزه دولت الکترونیک را به ثمر برسانیم.

وی با اشاره به افتتاح جامع تجارت در چند روز گذشته گفت: این سامانه یعنی شفافیت، مبارزه با فساد و همچنین پیش بینی درست برای نیازمندی‌های مردم. این سامانه به معنای آن است که تمامی انبارها کنترل می‌شود کار گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی سرعت پیدا می‌کند.

بودجه سال آتی توجه ویژه ای به دولت الکترونیک دارد

رئیس جمهور با بیان اینکه در بودجه سال آتی توجه ویژه ای به دولت الکترونیک شده است، گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که در این مدت کمک‌های بسیاری به دولت در تأمین داروها و نیازمندی‌ها در مقابله با کرونا کرده‌اند برای ما بسیار حائز اهمیت است و در بودجه سال آتی این مهم مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برخی امور در ظاهر به معنای بودجه جاری هستند مانند دانشگاه‌ها، پارک‌های علمی و فناوری، آموزش و پرورش و حوزه سلامت. اما همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اینها بودجه جاری نیست و بودجه عمرانی است به دلیل اینکه ما نیروی علمی کافی و سلامت جامعه را در این حوزه‌ها تأمین می‌کنیم.

افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان ۲۵ درصد پیش بینی شده

روحانی خاطرنشان کرد: در بودجه جاری اتکای کافی به نفت باید کاهش پیدا کند اما مردم ما بدانند در بودجه ۱۴۰۰ تلاش خواهیم کرد به اقشاری که تحت فشار هستند و درآمد آنها ثابت است کمک کنیم، همچنین افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان ۲۵ درصد پیش بینی شده و معافیت‌های مالیاتی را برای حقوق بالا بردیم که این عدد از سه میلیون به چهار میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و حداقل دریافتی حقوقی کارمندان را از ۲ میلیون و ۸۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ رسانده‌ایم.

برای کاهش فقر مطلق ۱۶ هزار میلیارد تومان منبع مد نظر قرار داده‌ایم

رئیس جمهور ادامه داد: برای کاهش فقر مطلق ۱۶ هزار میلیارد تومان منبع مد نظر قرار داده‌ایم. کمک‌های معیشتی به ۶۰ میلیون نفر و یارانه نقدی ادامه خواهد داشت. همچنین درمان رایگان برای ۳۰ میلیون نفر در نظر قرار گرفته شده است.

در بخش سلامت نیز بودجه را به بیش از دو برابر رساندیم

رئیس جمهور ادامه داد: در بخش سلامت نیز بودجه را به بیش از دو برابر رساندیم. همچنین استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی جدید برای بخش بهداشت و درمان مدنظر قرار داریم. بودجه عمرانی سال ۱۴۰۰ نیز ۱۰۴ هزار میلیارد تومان است برای اینکه بتوانیم در استان‌ها و طرح‌ها و پروژه‌های ملی سریع‌تر به نتیجه برسیم. از سوی دیگر در بودجه سال آینده توجه ویژه ای به بخش تولید، اشتغال، اقشار محروم و آنهایی که دارای درآمد ثابت هستند شده است. مساله اشتغال و حمایت اجتماعی و پشتیبانی از صندوق‌های تأمین اجتماعی از جمله مسائل مهم در بودجه سال آتی است.

روحانی گفت: تلاش خواهیم کرد از طریق توسعه حمل و نقل و زیرساخت‌های این بخش ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران را افزایش دهیم همچنین ارتقای امنیت غذایی، حوزه تحقیق و توسعه و مقابله با بیماری کرونا در بودجه مورد توجه قرار گرفته است. از نمایندگان محترم خواهش می‌کنم در زمان مقرر این بودجه را بررسی و تصویب کنند و طبق معمول که در ماه بهمن که باید بودجه را به ما برگردانند تا ما بتوانیم در نیمه دوم بهمن و اسفند آئین نامه‌های لازم را تدوین کنیم تا سال ۱۴۰۰ به خوبی آغاز شود. امروز به دلیل شرایط کرونایی نتوانستم در مجلس حاضر شوم امیدوارم در آینده فرصتی پیش بیاید تا از نزدیک خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسم.

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit