ساخت پالایشگاه‌های جدید غیرضروری در چین

چین در حال ایجاد ۱.۴ میلیون بشکه در روز ظرفیت جدید پالایش نفت است که ساخت آن تا پنج سال دیگر همزمان با پیک تقاضا برای سوخت در این کشور تکمیل خواهد شد.

 

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از خبرگزاری ایسنا، ظرفیت ۱.۴ میلیون بشکه در روز بین چهار پروژه پالایشگاهی تقسیم شده و بیش از یک میلیون بشکه در روز ظرفیت جدید پالایش اضافه خواهد شد. پروژه مذکور به منزله صرف میلیاردها دلار هزینه روی ظرفیت پالایشی است که ممکن است هرگز مورد استفاده قرار نگیرد زیرا چین در حال تغییر الگوی مصرف به سمت سبد انرژیهای تجدیدپذیر و فراگیری استفاده از خودروهای برقی است.

چین که سریعتر از سایر اقتصادهای جهان روند احیا از تبعات شیوع ویروس کرونا را آغاز کرد، از ابتدای امسال تاکنون به نقطه امید صنعت سوختها تبدیل شده است به خصوص که به نظر می رسد روند احیای تقاضا برای نفت به سطح پیش از شیوع پاندمی، به سرعت اتفاق نخواهد افتاد. اما بخش اعظمی از تقاضای بهبود یافته برای نفت تحت تاثیر قیمت ارزان آن بوده و چین هنگامی که قیمتها به شدت نزول کرده بود، میلیونها بشکه نفت خام را خریداری و انبار کرد.

فعالیت پالایشگاهی همگام با روند احیای اقتصادی شتاب گرفته است. نرخ پالایش چین پس از این که در فوریه تحت تاثیر شیوع پاندمی، به پایینترین رکورد شش ساله سقوط کرده بود، در ژوئن به رکورد ۱۴.۰۸ میلیون بشکه در روز رسید. اما شکافهایی ممکن است بزودی پدیدار شود چرا که صادرات سوخت از چین ضعیف مانده و در نتیجه فعالیت پالایشگاهی دوباره کاهش پیدا می‌کند.

رویترز در اواخر سپتامبر گزارش کرده بود پالایشگاههای دولتی چین در حال کاهش نرخ پالایش هستند و شرکت پتروچاینا به تنهایی نرخ پالایش نفت را در طی ماه میلادی گذشته، پنج تا ۱۰ درصد کاهش داده است. پالایشگاههای خصوصی هم وضعیت بهتری ندارند و ماههاست با حاشیه سود ضعیف پالایش دست و پنجه نرم می‌کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، یک تحلیلگر گروه استرالیایی ویوا انرژی ماه گذشته به رویترز گفته بود پیامدهای پاندمی کووید ۱۹ فشار مضاعفی را به کسب و کار پالایش نفت تحمیل کرده که پیش از این تجربه نشده بود و در بلندمدت قابل تحمل نیست.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit