تفاوت زندگی معلولان با زندگی فرد سالم

تفاوت افراد معلول با افراد سالم  

بچه های معلول اگر چه کم و کاستی هایی دارند وخیلی درگیری ذهنی دارند اما می توانند زندگی شادی و مفرحی داشته باشند و مانند افراد سالم  زندگی خوشی داشته باشند.

انواع معلولیت 

 

  1. .معلولیت بینایی{نابینا}
  2. .معلولیت جسمی _حرکتی
  3. .معلولیت ذهنی
  4. .معلولیت گفتاری
  5. .معلولیت شنوایی
  6. .معلولیت شنوایی _بینایی

معلولیت  های که در اثر اکتسابی هستند : ممکن است در تصادفات رانندگی و بر اثر افتادن از کوه معلول شده اند.

همه افراد عادی صحبت کردن و گوش دادن را به طور عادی انجام می دهند، اما افراد معلول شنواییشان مختل  هست باید در صحبت با آنان حوصله خرج دهیم طرز حرف زدن با آن ها را بلد باشیم یا در کنار فیلم ها در گوشه ی تلویزیون مترجم باشد.

معلولیت های بینایی: حس شنوایی خوبی دارند و در زمان حرف زدن طرز صحبت و تعریف ها را خوب می کنند .

اگر چه معلولین کاستی هایی دارند اما در بلد شدن زبان مخصوص خودشان بسیار خوب هستند. در اجتماع باید مسائل فرهنگ سازی شود در تلوزیون و رادیو از مترجم به کار ببرند تافرد سالمی که با معلول ناشنوا بخواهد  فیلم ببینند بتواند به راحتی تماشا کند.

کتاب ها و داستان هایی که انتشار می شوند باید قسمت آخر کتاب خلاصه ای به خط ریل نوشته شود ،تا نابینایان از آن کتاب استفاده کنند. دربرخی از کشور های پیشرفته خیابان برای نابینایان طراحی شده این باعث شده این ها هم مانند افراد عادی زندگی کنند .

با افراد معلول چگونه برخورد کنیم؟ 

اگر بتوانیم فرهنگ سازی کنیم چه طور با معلولان برخورد کنیم در اجتماع و در گروه های جامعه این راقبول کنند که معلولیت محدودیت نیست معلول ها هم زندگی مفرح خواهند داشت  و در جامعه احساس راحتی دارند و به راحتی مستقل باشند.

نیاز های معلولان این هست تا افراد غیر معلول آن ها را قبول کنند هنگامی که افراد جامعه با فرهنگسازی بتوانند این را بفهمانند که افراد معلول می تواند از مترو استفاده کنند، زمانی که به کمک نیاز دارد بدون خجالت کشیدن از مردم کمک بخواهند احساس دلگرمی می دهد و اعتماد بنفس برای زندگی بالا می رود .

معلولان ذهنی را  چه طور در زندگی معنی کنیم؟ 

افراد معلول ذهنی از نظر ظاهر هیچ مشکلی درآن ها پیدا نمی شود  آن ها از نظر همتایشان کم فهم و قدرت توانایی خیلی کمی دارند .

افراد دارای معلولیت ذهنی سه دسته هستند :

دسته اول :از نظر تربیت به جامعه پاسخ خوب می دهد :

این افراد معلول ذهنی از نظر عاطفی قابل تغیر و تحول هستند باید خانواده ها محیط آسایشی را در نظر بگیرند و مخالفت نکنند اما پدر و مادرشان خیلی راحت می توانند کنترل کنند و تربیت درست کنند .

دسته دوم : پاسخ خوب به آموزش و پرورش می دهند :

این دسته از معلولان عقل و هوش بالا دارند اما در اجتماع راحت ترهستند اما آرام آرام رابطه برقرار کنند می توانند شغل های راحت جامعه را انجام دهند.

دسته سوم معلولین ذهنی هستند که  حمایت زیادی را می کنند نیاز به حمایت زیادی دارند :

پدر ومادر یاد بگیرند که این نوع معلولیت ها با افراد عادی از چه لحاظ هوش و عقل کمی دارند که مواظبت زیادی لازم دارند.

ازدواج : 

افراد عادی نسبتا راحت ازدواج می کنند  اما افراد معلول در زمان ازدواج  نگرانی هایی دارند مثلا یکی از نگرانی ها  این است که  اگر با همانند خود ازدواج کنند در بعضی جاها کم می آورد  و یا اگر با فرد سالم ازدواج کنند، مشکلات دیگری پیدا می کنند که در اکثر مواقع باعث بیشتر آسیب دیدن فرد می شود.

 

 

 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit