زمان برگزاری مراسم نوبل ۲۰۲۰

سایت رسمی نوبل تاریخ‌ اهدای جوایز نوبل حوزه شیمی، فیزیک، پزشکی، ادبیات، صلح و جایزه نوبل علوم اقتصادی را اعلام کرده است.

به گزارش سایت معلولین هدف  و به نقل از خبرگزاری آنا، جایزه نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، «آلفرد نوبل» که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند پایه‌گذاری شد.

طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به مردم کرده باشند. «آکادمی سلطنتی علوم سوئد» وظیفه انتخاب برنده جایزه نوبل در رشته‌های فیزیک و شیمی و «موسسه کارولینسکا» نیز وظیفه گزینش برنده جایزه نوبل در رشته فیزیولوژی و پزشکی را برعهده دارد.

جایزه نوبل پزشکی، فیزیک و شیمی

مراسم «نوبل ۲۰۲۰» از تاریخ ۵ تا ۱۲ اکتبر ( ۱۴ تا ۲۱ مهر) برگزار خواهد شد. سایت رسمی نوبل تاریخ اهدای جوایز امسال در حوزه‌های مذکور را اعلام کرده است و طبق برنامه اعلام شده دوشنبه ۵ اکتبر هم‌زمان با ۱۴ مهرماه اهدای «جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی» ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی انجام خواهد شد.

سه‌شنبه ۶ اکتبر هم‌زمان با ۱۵ مهرماه اهدای «جایزه نوبل فیزیک» و چهارشنبه ۷ اکتبر هم‌زمان با ۱۶ مهرماه اهدای «جایزه نوبل شیمی» ساعت ۱۱:۴۵ صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی انجام خواهد شد.

جایزه نوبل ادبیات

جایزه نوبل ادبیات یکی از پنج جایزهٔ نوبل است و هر سال به نویسنده‌ای داده می‌شود که به گفتهٔ آلفرد نوبل، برجسته‌ترین اثر با گرایش آرمان‌خواهانه را نوشته باشد. منظور از «اثر» معمولاً مجموعه کارهای نویسنده است، اگرچه گاه در متن مربوط به جایزه از آثار مشخص نیز نام برده شده است.

پنج‌شنبه ۸ اکتبر هم‌زمان با ۱۷ مهرماه اهدای «جایزه نوبل ادبیات» ساعت ۱۳ بعد از ظهر به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی برگزار خواهد شد.

جایزه نوبل صلح

جایزه صلح نوبل یکی از پنج جایزه نوبل است. این جایزه برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اعطا شد.

آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود گفته‌است که این جایزه باید «به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد». جایزه نوبل صلح تنها جایزه نوبل است که در استکهلم داده نمی‌شود. این جایزه هر ساله در اسلو پایتخت نروژ اهدا می‌شود.

جمعه ۹ اکتبر اهدای «جایزه نوبل صلح» ساعت ۱۱ صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی انجام خواهد شد.

جایزه نوبل علوم اقتصادی

جایزهٔ علوم اقتصادی بانک مرکزی سوئد به یاد آلفرد نوبل که به جایزهٔ نوبل اقتصاد معروف است هر سال به پژوهشگران برجسته در علم اقتصاد اعطا می‌شود. برندگان این جایزه توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد انتخاب می‌شوند و هزینهٔ آن توسط بانک مرکزی سوئد تأمین می‌شود. این جایزه در سال ۱۹۶۸ و در سیصدمین سالگرد تأسیس بانک مرکزی سوئد بنیان نهاده شد و برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ به دو اقتصاددان آلمانی و نروژی داده شد. این جایزه بخشی از جوایز پنجگانهٔ نوبل که توسط آلفرد نوبل پایه‌گذاری شد نیست.

دوشنبه ۱۲ اکتبر هم‌زمان با ۲۱ مهرماه اهدای «جایزه نوبل علوم اقتصادی» ساعت ۱۱:۴۵ صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی انجام خواهد شد.

منبع «‌خبرگزاری آنا

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit