رعایت کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های جدید الزامی می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با بیان”رعایت ویرایش چهارم مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان برای ساختمان های جدیدالاحداث الزامی است” از تدوین مشوق برای مصرف بهینه مصرف انرژی خبر داد.

 

به گزارش سایت معلولین هدف  و به نقل از خبرگزاری تسنیم, محمد اسلامی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی در ساختمان اظهار کرد: بهینه سازی مصرف انرژی در کشور یکی از اولویت هایی است که هم در قوانین مختلف در سال‌های اخیر به آن تاکید شد و هم در سیاست های کلی نظام، در برنامه ششم مورد تاکید قرار گرفت و وزارتخانه های مختلف هرکدام تکالیفی را برعهده داشتند.

وی افزود: سامانه پایش اطلاعات و انرژی ساختمان که امروز رونمایی شد یکی از ابزارها، وسایل و لوازمی است که برای کنترل مصرف انرژی در ساختمان موردنیاز بوده که با همت دستگاه های مختلف و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

وی تصریح کرد: اقداماتی که زین پس بعد از رونمایی سامانه انجام می شود دارای اهمیت است. از طریق این سامانه ساختمان های موجود از نظر وضعیت مصرف انرژی شناسایی می‌شوند و با رهنمودها و راهکارهایی که باید به شکل رفت و برگشت بین شرکت‌های خدمات‌رسان در حوزه انرژی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شود، برنامه‌ریزی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و اجرای الزاماتی که برای کنترل مصرف است در ساختمان ها بعمل می‌آید.

اسلامی نکته مهم در فرآیند پردازش اطلاعات سامانه پایش انرژی را همکاری و همراهی صاحبان ساختمان و املاک برشمرد و تصریح کرد: صاحبان ساختمان و املاک باید مسئولانه برخورد کنند و نقش آفرینی کنند تا از این طریق بتوانند از تخفیفی که وزارت نفت و وزارت نیرو برای مصرف انرژی برای آنها قائل می‌شوند، بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: ساختمان‌های جدید الاحداث از شروع صدور پروانه ساختمانی باید مقررات ملی ساختمان، مبحث ۱۹ که ویرایش چهارم آن در سال جاری منتشر شد را رعایت کنند. مقررات ملی ساختمان، تکالیف، زوایای مختلف کار و الزامات ساخت‌و‌ساز استاندارد را برای کاهش مصرف انرژی تعیین کرده است. مهندسان مشاور، طراحان ساختمان، سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی همه مکلف هستند این الزامات مقررات ملی ساختمان را در محصولات خود و در اجرای بناها و تاسیسات رعایت کنند.

وزیر راه و شهرسازی بر همراهی شهرداری ها در اجرا و بهره برداری از این سامانه تاکید کرد و گفت: ساختمان های جدید الاحداثی که بتوانند برچسب انرژی دریافت کنند، ساختمان های استانداردی هستند که شهرهای آینده را تشکیل می دهند.

به گفته وی، کسانیکه در مصرف انرژی بهینه مصرف کردن را اولویت قرار می‌دهند نسبت به کسانیکه انرژی را بهینه مصرف نمی کنند بهره مندی بیشتری نسبت به مزایای انرژی خواهند داشت.

وی تاکید کرد: تدوین یک سری از مشوق‌ها برای رعایت کنندگان مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در دستور کار قرار دارد. این سامانه هم‌اکنون در اختیار است و همه دستگاه ها مکلف به همراهی هستند و حرکتی در جهت ساماندهی مصرف انرژی در ساختمان ها آغاز می شود.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit