درصد کسانی که تمایل به ازدواج ندارند، بسیار کم است

یک روانشناس گفت: در حال حاضر با توجه به مسائل اقتصادی، مشکلات مالی و عدم توانایی پذیرش مسئولیت خانوادگی ازدواج سفید به سرعت در کشور و کلانشهرها در حال افزایش است و دختر و پسر باهم به توافق می رسند که بدون تعهد در کنار هم زندگی کنند.

به گزارش سایت معلولین هدفو به نقل از ایسنا :‌ دکترنصرت الله میرمعینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بهترین سن برای ازدواج دختران ۲۲ تا ۲۶ سال و برای پسران ۲۹ تا ۳۲ سال است، اظهار کرد: پایین آمدن سن بلوغ جنسی در کنار افزایش میانگین سن ازدواج جوانان بیانگر افزایش فاصله بلوغ جنسی و ازدواج بوده و از نظر روانشناسی تجرد طولانی مدت ریشه بسیاری از آسیب های فردی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه نیاز جنسی در صورت ازدواج از طریق درست ارضاء می شود و در خدمت فرد و جامعه انسانی قرار می گیرد در غیر این صورت به افزایش بی بندوباری و عصبیت اجتماعی می انجامد، افزود: این سوال که چرا ازدواج جوانان به تأخیر می افتد؟ را می توان از دو منظر مورد بررسی و کنکاش قرار داد؛ منظر اول مسئله تمایل و منظر دیگر مسئله امکان است به طوریکه جوانانی که در سن ازدواج تمایلی به ازدواج ندارند و جوانانی که اگرچه متمایل به ازدواج هستند اما امکان ازدواج را ندارند.

این روانشناس با بیان اینکه درصد کسانی که تمایل به ازدواج ندارند، بسیار کم است، مطرح کرد: وقتی سن ازدواج در دختر و پسر بالا می رود با موضوع وسواس در انتخاب برای ازدواج مواجه می شویم به طوریکه افراد به دنبال انتخابی بی عیب و کاملاً ایده آل هستند بنابراین دچار اضطراب شده و یا برخی از آنها به مرحله ای می رسند که از ازدواج منصرف می شوند.

وی اضطراب، تنهایی، اعتماد به نفس پایین، کاهش امید به زندگی، افسردگی ناشی از تنها ماندن، افت انگیزه، احساس پوچی، رکود، رخوت، احساس ناتوانی، مرگ زودرس، فاصله گرفتن از خانواده و جامعه و عدم فرزندآوری را از آسیب های ناشی از تأخیر و بالا رفتن سن ازدواج در جوانان برشمرد.

این مشاور خانواده با بیان اینکه با افزایش سن ازدواج و کاهش زاد و ولد جامعه تعادل جمعیتی را به لحاظ سنی از دست داده و پیر می شود، ادامه داد: برقراری رابطه های کوتاه مدت با عنوان دوستی با جنس مخالف هم از تبعات دیگر این مسئله است و از آنجایی که تضمینی برای این رابطه ها وجود ندارد خود تبعاتی به همراه دارند و جوان دچار چندگانگی در روابط خود می شود.

وی با بیان اینکه سلامتی یک جامعه در گرو خانواده سالم است، اعلام کرد: در حال حاضر با توجه به مسائل اقتصادی، مشکلات مالی و عدم توانایی پذیرش مسئولیت خانوادگی ازدواج سفید به سرعت در کشور و کلانشهرها در حال افزایش است و دختر و پسر با هم به توافق می رسند که بدون تعهد در کنار هم زندگی کنند.

میرمعینی با بیان اینکه دختر و پسر در ازدواج سفید و بدون تعهد به راحتی یکدیگر را ترک می کنند که باعث آسیب عاطفی به یکی از طرفین یا هردو طرف می شود، خاطرنشان کرد: شکست های پی درپی در مسائل عاطفی برای جوان مسئله ساز شده و فرآیند زندگی، کنترل احساسات و اعتماد کردن به دیگران را دچار مشکل می کند.

منبع ایسنا

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit