«دارو» و «دمنوش‌ گیاهی» فقط با نظر پزشک متخصص طب سنتی مصرف شود

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، نعمت الله مسعودی، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا می‌توانیم هر دارو و دمنوش گیاهی را مصرف کنیم؟»، اظهار داشت: این طور نیست؛چراکه داروی گیاهی و کلاً دارو اگر نابجا مصرف شود، می‌تواند عارضه و تداخل ایجاد کند؛ چه برسد به مواد غذایی که طبع گرمی زیادی دارند؛ مانند زنجبیل و سیر که درجه گرمایی بالایی دارند و اگر زیاد مصرف شود، عارضه ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد:مصرف این مواد سقف و میزان مشخصی دارد و نحوه و زمان مصرف، بر اساس فرد و اقلیم با هم متفاوت است .

این استاد طب سنتی خاطرنشان کرد: در طب سنتی طریقه مصرف گیاهان بسیار پیچیده بوده و از نحوه استفاده از داروها در طب کلاسیک سخت‌تر است؛ برای مثال فلفل شمال با فلفل کرمان هر دو فلفل هستند، اما فلفل شمال را خیلی راحت می‌توانید مانند سبزی مصرف کنید، اما فلفل کرمان بسیار تند بوده و هر کسی نمی‌تواند آن را بخورد.

مسعودی با بیان اینکه اقلیم بر روی نحوه و مصرف داروهای گیاهی تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: برای نمونه داروی گیاهی اگر قبل از غذا مصرف شود،یک کارکرد و اگر بعد از غذا مصرف شود، کارکرد دیگری دارد؛ همچنین اگر دارویی با آب گرم مصرف شود یک خاصیت و اگر با آب سرد مصرف شود، خاصیت دیگری دارد؛ یا اگر به صورت پودر مصرف شود یک خاصیت و اگر به صورت عادی مصرف شود، خاصیت دیگری دارد.

وی با تاکید بر اینکه نحوه استفاده داروهای گیاهی بسیار پیچیده و فنی است، خاطرنشان کرد: هر کسی نمی‌تواند در این خصوص دخالت کند و تنها کار افراد متخصصی است که به صورت آکادمیک در این خصوص تحصیل کرده و با مقالات و علوم روز آشنا هستند و نحوه صحیح مصرف آن را می‌دانند.

مسعودی با بیان اینکه فراورده‌های گیاهی، داروهای گیاهی و دمنوش‌ها هرکدام مزاج و قدرت خاصی دارند و در افراد مختلف تاثیر مختلف می‌گذارند، تاکید کرد: توصیه می‌شود در خصوص مصرف داروهای گیاهی و دمنوش‌ها با پزشک طب سنتی مشورت شود تا عارضه و اثر منفی زیادی نداشته باشد.

این استاد طب سنتی اضافه کرد: اگر قصد داریم از دمنوش‌ها به صورت روزانه و همیشه استفاده کنیم باید از دمنوش‌های ضعیف شروع کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit