خطیب‌زاده: اشتباه آمریکا در شناخت عکس‌العمل ایران منجر به کابوس خواهد شد/ در حال نهایی‌کردن سند همکاری با چین هستیم

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: ۱۹ مهر ماه سفر وزیر خارجه و هیئت همراه را به چین برای انجام گفتگوها داشتیم که ملاقات خوب و مفصلی در استان یون‌نان برگزار شد.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
وی افزود: وزرای خارجه ایران و روسیه هم دومین رایزنی تلفنی خود درباره مناقشه قره‌باغ را داشتند.
۲۷ مهر تحریم تسلیحاتی ایران لغو می‌شود
خطیب‌زاده درباره زمان لغو محدودیت‌های تسلیحاتی گفت که این تحریم‌ها هفته بعد ۲۷ مهرماه ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد ملغی می‌شوند.
وی گفت: هفته آینده ۱۷ اکتبر (۲۷ مهر ماه/ یکشنبه) ساعت ٣:٣� بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود. مهم‌ترین بعد هفته آینده، باور شکست تاریخی آمریکاست که به‌رغم تمامی گردن‌کشی‌ها و حیله‌گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست کار خود را جلو ببرد، بار دیگر جمهوری اسلامی ایران نشان داد که آمریکا آن‌قدر هم که اعلام می‌کند، قدرقدرت نیست.
وی اضافه کرد: در این ساعت دو اتفاق مهم می‌افتد، اول اینکه نظام مجوزخواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از و به مقصد ایران به‌صورت خودکار لغو می‌شود. دوم اینکه محدودیت سفر ۲۳ شخص حقوقی موضوع فهرست ۲۲۳۱، شق ۵ بند ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ است که رفع می‌شود، این هم از ابعاد مختلف مهم است.
وی در این باره ابراز کرد: آمریکا در شهریور تمام تلاش خود را کرد تا جلوی برداشته شدن خودکار تحریم‌ها در حوزه تسلیحاتی را بگیرد و نتوانست، نه دارو نه غذا و نه مراودات هیچ کدام تحریم نیستند، اینجا دولت ترامپ است که می‌خواهد قاضی، پلیس و دادستان و مجری تمامی احکام باشد. البته وقت این گردنکشی‌ها خیلی وقت است گذشته است. طرف‌های ثالثی وجود دارند که بسیاری از شرکت‌های خصوصی آنها در رعب و وحشت تشر آمریکا قرار دارند و این یک واقعیت است و این بعد غیرقانونی تحریم‌های آمریکا از یک طرف و ارعاب آن نسبت به کشورهای ثالث و کمپانی‌های خصوصی از یک طرف، کار را سخت کرده است، ولی این مسئولیت حاکمیت در ایران را ذره‌ای کم نمی‌کند.
خطیب‌زاده ادامه داد: قصد ما اجرای نمایشی یا اعلام تبلیغاتی چیزی نیست چون که فکر می‌کنیم در شرایط جنگ جدی اقتصادی با آمریکا و اذناب آن به‌سر می‌بریم و در این زمان جنگ، مهمترین چیز حفظ ارتباطات، مسیرها و مجاری است و در این مسیر هم ادامه می‌دهیم.
روند نهایی‌شدن سند همکاری با چین
وی درباره سفر ظریف به چین گفت: این سفر دارای ابعاد مختلفی بود، موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود، سفر آقای ظریف برای رفع این موانع بود، گفتگوهای مثمرثمری شکل گرفت. درباره ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد اقتصادی و تجاری و پولی و مالی با طرف چینی صحبت‌های خوبی شده است. هر دو کشور نگاه یکسانی درباره تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی آمریکا دارند. این سفر ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی هم داشت. چین هم مثل روسیه طرحی را برای گفتگو در خلیج فارس ارائه کرده است. ایران از طرح‌هایی که گفتگوهای فراگیر را پیشنهاد کند استقبال می‌کند. طرح ایران فراگیرترین و ساختاردارترین طرح است. ابعاد و اصول در این طرح‌ها با هم مشترک است. امیدواریم طرف‌های مختلف در منطقه خلیج فارس همگی به این درک و فهم برسند که زمان گفت‌وگوها خیلی وقت است فرا رسیده است و آنها غایب هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تأکید کرد: در حال نهایی کردن سند همکاری بلندمدت با چین هستیم.
درخواست مستقلی از وزارت ورزش یا پرسپولیس برای کمک نداشته‌ایم
خطیب‌زاده درباره اظهار نظر معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس در خصوص پرداخت بدهی برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق باشگاه پرسپولیس در همکاری با وزارت امور خارجه گفت:‌ وزارت امور خارجه که نه‌فقط به فوتبال، باشگاه‌های مختلف، از جمله باشگاه پرسپولیس آمادگی کمک داشته است، بلکه ما در این ایام تحریم‌ها تلاش‌مان را کرده‌ایم تا به همه کمک کنیم. هر کسی که از ما کمک خواسته است، باشگاه یا غیر باشگاه کمک کردیم، در این خصوص هم اگرچه از طرف باشگاه یا وزارت ورزش درخواست مستقیمی شود، انجام خواهیم داد. این بُعد رسانه‌ای هست که شما به آن اشاره می‌کنید، اما چه از وزارت ورزش و چه باشگاه درخواست مستقلی دریافت نکرده‌ایم. بخشی در وزارت خارجه وجود دارد که اساساً برای همین ارتباطات با فدراسیون‌های داخلی و خارجی است و از این طریق این مجموعه ما همواره کمک کرده‌ایم. ضمن اینکه پرسپولیس است و برای پرسپولیس و استقلال به‌خاطر هوادارانشان طرفداری می‌کنیم؛ البته باشگاه‌های دیگر هم همین‌طور هست ما از همه، آبی، زرد و سفید و قرمز حمایت می‌کنیم.
آمریکا جنون تحریم دارد
وی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا گفت: یک دوستی می‌گفت که “گویی آمریکایی‌ها سرچ کرده‌اند و هر چیزی که پسوند یا پیشوند بانک داشته در این فهرست قرار داده‌اند، فقط گویی پاوربانک باقی مانده است که آنها در این لیست قرار نداده‌اند”. اینها همه نمایش است. البته نمی‌گوییم که این تصمیمات و تحریم‌ها خسارتی به‌همراه نداشته است بلکه خسارت‌های جدی پولی و مالی برای ایران به‌همراه داشته است. دولت آمریکا مسئول جبران این خسارت‌هاست و خسارت وارده به ایران در لایحه ارائه‌شده به دیوان بین‌المللی دادگستری احصا شده است و آمریکایی‌ها باید این خسارت‌ها را جبران کنند. ما برای اینکه جلوی این شوک‌ها را بگیریم ماه‌هاست که تلاش می‌کنیم. آمریکا یک کارزار جنگ روانی گسترده‌ای را علیه ایران شکل داده است گرچه هر گونه قدمی که برداشته‌اند به نتیجه دلخواه خود نرسیده‌اند. آمریکا اکنون از اعتیاد به تحریم‌ها به جنون تحریم رسیده است. همان‌طور که گفتم این اقدامات در قالب جنگ روانی است اما کلّیت آن خسارت‌هایی را به ایران وارد کرده است که باید آمریکا جبران کند و مردم شک نداشته باشند که ما قران به قران آن را نقد می‌کنیم.
سخنگو درباره رأی دادگاه آمریکایی در پرونده رابرت لوینسون و پرداخت غرامت ۱٫۴۶ میلیارد دلاری به خانواده او گفت: این‌که یک دادگاه، دولتی را محکوم کند و آمریکایی‌ها تصور می‌کنند همه‌کاره دنیا هستند، خنده‌دار است و فقط به درد خودشان می‌خورد. بارها اعلام کردیم و هر اطلاعاتی که لازم بوده از مجاری مختلف داده شده است و اتفاقاً وزیر خارجه وقت آمریکا به‌صراحت گفته که او (لوینسون) از ایران خارج شده و در منطقه دیگری است، اینها بهانه‌گیری‌هایی است که عنوان می‌کنند و البته ما متوجه وضعیت خانواده او هستیم که دنبال یافتن پایانی بر این پرونده هستند، ولی باید پایان را در واشنگتن جست‌وجو کنند نه در تهران.
بدهی انگلیس ربطی به زندانی‌ها ندارد
وی افزود: انگلیس یک بدهی قطعی به ایران دارد و با تأخیر به‌قولی کنتور می‌اندازد و این هیچ ربطی به زندانی‌ها ندارد. درباره خانم زاغری هم، ایشان حکم دادگاه دارد و قوه قضاییه ما کاملاً مستقل است و خانم زاغری بر اساس حکم دادگاه محکومیت خود را طی می‌کند هرچند در مرخصی است و آن مسیر خود را طی می‌کند. وزارت خارجه کنار سایر قوا از جمله قوه قضائیه است که برخی امور را تسهیل کند.
سخنگو همچنین درباره تحولات دیپلماتیک مربوط به سوریه ابراز کرد: روند آستانه، روندی پویا و زنده است، در پی آن هستیم که تا پایان اکتبر نشستی در سطح معاونین وزیر برگزار شود.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد گفت‌وگوهای درون فلسطینی که اخیراً نیز در مسکو برگزار شده است و این‌که آیا تهران آمادگی میزبانی از این گفت‌وگوها را دارد گفت: ما از انجام گفت‌وگوهای درون فلسطینی استقبال می‌کنیم و از تمام ظرفیت‌های خود برای پیشبرد این گفت‌وگوها و به نتیجه رسیدن آن استفاده می‌کنیم و اگر فرصتی باشد تهران نیز می‌تواند میزبان این مذاکرات باشد، مسئله برای ما این است که این مذاکرات به پیش برود.
از آتش‌بس در قره‌باغ استقبال می‌کنیم
خطیب‌زاده درباره آتش‌بس در قره‌باغ گفت: ما از آتش‌بس (بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان) استقبال کرده و می‌کنیم و بابت گزارش‌هایی که مبنی بر نقض آتش‌بس است، بسیار متأسفیم.
بمباران مناطق مسکونی و کشتار غیرنظامیان را محکوم می‌کنیم و باید فوراً متوقف شود. ضمن اینکه طرفین را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم، معتقدیم مسیر گفتگوهای سیاسی، احترام به حاکمیت هر دو طرف، ایجاد سازوکار پایان اشغال شهرها می‌تواند به صلح پایدار در این منطقه کمک کند.
وی اضافه کرد: زبان ایران حقوقی و بین‌المللی است. گروه‌های ضدایرانی در واشنگتن سعی کرده‌اند که جنگ روانی را علیه ملت ایران راه بیندازند اما تمام حرفهایی که ما با طرف‌های برجام داشته‌ایم زبان حقوقی‌ بوده است. اگر منافع ایران مورد خدشه واقع شد پاسخ ایران قطعی و بدون مکث خواهد بود.
اروپا به تعهداتش پایبند باشد
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در خصوص “انتظار ایران از اروپا درباره تحریم‌های جدید آمریکا چیست؟” اظهار داشت: ما از هیچ کسی در مورد ملت ایران انتظار نداریم لطفی کند، به تعهداتشان پایبند باشند. متأسفانه اروپا تمامی اعتبار خود را در ایام برجام گروگان اخذ رضایت واشنگتن کرده است و بارها به آنها گفته‌ایم این راهبرد غلطی است. اروپا و برخی طرف‌های دیگر نتوانستند به تعهداتشان پایبند باشند. هر کسی که آمر این دستورات در واشنگتن و مجری این دستورات باشد در جنایت علیه ملت ایران مشارکت می‌کند. غذا و دارو در ایران با محدودیت‌های جدی آمریکا روبه‌رو شده است ولی این نافی مسئولیت دولت نیست و دولت با جدیت و با هر سختی در تلاش است. صبح ظفر نزدیک است و آمریکا نفس‌های آخر خود را در قضیه تحریم‌ها طی می‌کند. استفاده بیش از حد از هر ابزاری آن را فرسوده می‌کند. تحریم‌ها به نقطه‌ای رسیده‌اند که باعث شکست خود می‌شوند. آمریکا با استفاده جنون‌آمیز از دلار و ارزهای دیگر و تحریم‌ها دنیا را بیدار کرده و ارزهای دوجانبه و مکانیسم‌های متفاوتی شکل گرفته است و اینها اول راه است و هرچه جلوتر برویم ایالات متحده خواهد دانست که چه تبعاتی را متحمل شده است.
آمریکا بزرگترین دشمن مردم ایران است
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به تسنیم درباره اظهارات مورگان اورتگاس در خصوص ابراز نگرانی درباره شیوع کرونا و همزمان تحریم اقلام دارویی گفت: درباره خانم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا معلوم است چه‌کسی حرف‌های او را می‌نویسد. مواضع مقامات آمریکایی در مورد ایران به یک حالت روان‌پریشی رسیده است. آنها هرچه می‌زنند به در بسته می‌خورند. ادعاهای مقامات آمریکایی در این زمینه تبلیغاتی و نمایشی است. آنها تا به امروز نه‌تنها کوچکترین قدمی در این ارتباط برنداشته‌اند بلکه صدها قدم به‌عکس این فرآیند عمل کرده‌اند. آنها هر موقع که می‌خواهند اقدامی علیه ایران انجام دهند قبلش یک نمایش تبلیغاتی به‌راه می‌اندازند و مواضعی به‌عکس آنچه عمل می‌کنند اتخاذ می‌کنند. شما اگر نظرسنجی‌ها را نگاه کنید می‌بینید که بزرگترین دشمن مردم ایران آمریکاست، این فقط محدود به ایران نیست بلکه مردم منطقه نیز چنین نظری دارند و روزهای تلخ آمریکا به‌فرض رفتن ترامپ از کاخ سفید نیز به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: این‌که در کارزار انتخاباتی آمریکا چه‌کسی از چه‌چیزی منتفع می‌شود، به ما ربطی ندارد، هر کسی با هر نیتی وارد حریم امنیتی ما شود، سیلی خواهد خورد. سیاست ایران، حساب‌شده است و ادامه خواهد یافت. زبان ما زبان اقتدار است. زبان ما نسبت به واشنگتن همانند زبان ترس اروپا در قبال آنها نیست. زبان ما زبان کشوری متمدن و با چندهزار سال تاریخ است که توانایی‌های خود را می‌شناسد. آنچه این روزها از واشنگتن می‌شنوید بیشتر از سر ترس است. اگر آمریکا در شناخت عکس‌العمل ایران اشتباه راهبردی کند، کابوس اتفاق خواهد افتاد.

منبع تسنیم/

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit