خرید سامانه پدافند هوایی پیشرفته؛ اولویت امنیت ملی عراق در ۲۰۲۱

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری فارس، «عبدالخالق العزاوی»  عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق می‌گوید که خرید سامانه پدافند هوایی پیشرفته اولویت امنیت ملی عراق در سال ۲۰۲۱ است.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: عراق بشدت نیازمند خرید سامانه‌های پدافند هوایی است تا مانع نقض حاکمیت آسمان خود و تجاوزهای احتمالی شود. سامانه‌های پدافندی موجود در سایه پیشرفته‌تر شدن جنگنده‌ها و به ویژه‌ پهپادها، دارای توانایی محدودی هستند.

العزاوی افزود: خرید سامانه‌های پدافندی پیشرفته از روسیه یا هر کشور دیگری، اولویت امنیت ملی عراق است.

وی ابراز امیدواری کرد که وضعیت مالی عراق با افزایش قیمت نفت یا سایر درآمدها بهبود یابد تا پول لازم برای خرید سامانه‌های پدافندی مورد نیاز تامین شود.

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، دیروز اعلام کرده بود که حق وتوی آمریکا مانع خرید سامانه‌های پدافندی اس -۳۰۰ روسیه می‌شود.

مسأله خرید پدافند هوایی جدید  از سوی عراق، زمانی آغاز شد که چندین بار مواضع سازمان الحشد الشعبی در مناطق مختلف عراق هدف قرار گرفت؛ حملاتی که رژیم صهیونیستی و همدستانش یعنی آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» در آن نقش داشتند.

در پی اعلام قصد بغداد برای خرید اس -۴۰۰ در دوران نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی»، در همان زمان «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از  فشارهای سفارت آمریکا علیه این اقدام خبر داد و اعلام کرد که این فشارها برای این است که کشور در مسئله تجهیز تسلیحاتی، از لوای آمریکا خارج نشود. لذا واشنگتن به دولت عراق اجازه نخواهد داد که به سمت خرید سامانه دفاعی «اس-۴۰۰» روسیه حرکت کند.

چند روز پیش، «علی الغانمی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق از مداخلات آمریکا در مسائل داخلی این کشور انتقاد کرد و گفت که «وتوی آمریکا مانع از خرید سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰» روسیه توسط عراق شده است.

وی تأکید کرد، خریداری این سامانه برای حمایت از حریم هوایی عراق، بسیار مهم است و تمام کشورهایی که در پی حفظ امنیت خود هستند، این سامانه پیشرفته را خریداری می‌کنند.

«محمد البلداوی» نائب‌رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی استراتژیک و پیگیری برنامه‌های دولتی در پارلمان عراق نیز دوشنبه گذشته  درباره دلیل اقدام آمریکا در وتوی خرید سامانه موشکی اس -۴۰۰ از روسیه و ممانعت از آن گفت که واشنگتن معتقد است که تجهیز عراق به این سامانه موشکی به ضرر آن و رژیم صهیونیستی تمام خواهد شد (جزئیات بیشتر).

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit