تیر اندازی معلولان

ورزش تیراندازی معلولان

ورزش تیراندازی یکی از ورزشهای پرطرف دار معلولان می باشد که فدراسیون تیر اندازی یکی از موفق ترین وپرافتخارترین فدراسیون ها در کشور ایران محسوب می شود. این فدراسیون توانسته مدال ها های زیادی از مسابقات تیراندازی،تورنمنت هاو پارا المپیک کسب کند. فعالیت های فدراسیون جانبازان ومعلولان در حد استانداردهای بین المللی است که تیر اندازی نیز یکی ازشاخه های آن می باشد.

ورزش تیراندازی ازگذشته دارای اهمیت زیادی بوده است. پیامبر اکرم(ص) نیز فرمودند:تیراندازی ،شنا واسب سواری را به فرزندان خود بیاموزید.

ورزش تیراندازی یکی از ورزش هایی است که کمترین آسیب را دارد وباعث افزایش تمرکز وحضور ذهن می شود.

تجهیزات ولوازم تیر اندازی

مقررات تیراندازی برای افراد عادی ومعلولان یکسان می باشد، مثل: تفنگ،طپانچه بادی وخفیف، جلیقه،شلوار، دستکش، بند، عینک، مقر، هدف ها،فاصله تیراندازی،مهمات و..معلولان باتوجه به نوع معلولیت خود می توانند به صورت نشسته، دراز کشیده وبزانو با تجهیزات خاص خود که دارای مقررات خاص خودش می باشد، مثل :ویلچر،صندلی تیر اندازی ویا پایه نگهدارنده و…

درتیراندازی جانبازان ومعلولین کلاس بندی پزشکی می شوند. کلاس بندی ها به گونه ای است که ورزشکاران با معلولیت کم و دارای حداکثر معلولیت می توانند در ۱۶ ماده ورزشی بایکدیگر رقابت بکنند.

سازمان تیر اندازی معلولان در جهان Intemaional shooting committee for disabled می باشد.

که با نام اختصاری I.S.C.Dشناخته می شود که کلیه اقدامات تیراندازی معلولان در سطح جهانی را پیگیری می کند .در زمان اجرای پاراالمپیک قوانین تیراندازی اصلاح وباز نگری می شود.

مسابقات ومواد ورزشی تیراندازی

مسابقات تیراندازی معلولان در سطح جهانی در۵ شکل برگزار می شود وتمای مسابقات محلی وداخلی وتورنمنت ها وجهانی وپارالمپیک زیر نظرکمیته تیر اندازی المپیک اداره می شود.

تیر اندازی شامل دو رشته طپانچه وتفنگ می شود که مسابقات مردان وزنان  دارای معلولیت آزاد ویکسان می باشد. (ایستاده و ویلچری)

کلاس بندی ورزشکاران

ورزشکاران باتوجه به میزان معلولیتشان در ۲کلاس اصلی ویک  کلاس فرعی  تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی براساس محدودیت ودامنه حرکتی ورزشکاران می باشد.

SH1:SH1A-SH1B-SH1C

SH2-SH2A-SH2B-SH2C

قابل توجه است که تمام ورزشکاران در یک سطح قرار دارند و مدال ها برحسب امتیاز کسب شده توزیع می شود واین کلاس بندی ها فقط بخاطر استفاده از امکانات وبر اساس نوع معلولیت می باشد.

راحله افسر

راحله افسر

کارشناس مربیگری ورزشی مربی آمادگی جسمانی مربی وداور بوچیا فعال درامورمعلولین

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit