تمرکز سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی بر مستندسازی از بزرگان

تهران- ایرنا- مدیرکل ارشاد استان کرمان در مورد جزئیات برگزاری سیزدهیمن دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: بخش مهم و عمده جشنواره این دوره، تولید مستند از بزرگان و هنرمندان مؤثر در حوزۀ این موسیقی است.

به گزارش سایت معلولین هدف  و به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدرضا علیزاده در خصوص برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی نواحی گفت: امسال با توجه به شرایط بیماری کرونا وضعیت خاصی در کرمان و محل برگزاری جشنواره در پیش داریم و تفاوت‌هایی در نحوه و رویکرد برگزاری وجود دارد که از ماه‌های گذشته در ستاد سیاست‌گذاری جشنواره با حضور سیدمحمدمجتبی حسینی (معاون محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و استاندار کرمان، به این موضوع پرداخته شده. کمیته اجرایی نیز تاکنون چند جلسه در تهران و کرمان برگزار کرده و در نهایت برای نیمۀ نخست آبان‌ و هفته وحدت برای میزبانی و برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

وی در خصوص اجراها گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در شهرستان‌ها اجرا نخواهیم داشت و اجراهای صحنه‌ای بدون حضور مخاطبان برگزار می‌شود. همچنین با تدابیر شورای سیاست‌گذاری و کمیتۀ اجرایی، برای ماندگاری و ثبت موسیقی نواحی مستندهایی تولید خواهد شد.

مدیرکل ارشاد کرمان در خصوص جزییات جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره شامل دو بخش خواهد بود؛ یک بخش شامل اجراهای زنده در کرمان است که تلاش می‌کنیم در فضای مجازی پخش شود و جمعیت اندکی نیز با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سالن‌ها حضور داشته باشند. پیش‌بینی ما این است که در نهایت ۹۰ نفر مهمان داشته باشیم. بخش بعدی که بخش مهم و عمده جشنواره است، تولید مستند از بزرگان و پیشکسوتان و هنرمندان مؤثر در حوزۀ موسیقی نواحی ایران است که هماهنگی‌های نهایی در حال انجام است.

کمیته علمی زیر نظر دبیر تخصصی جشنواره تشکیل شده تا تصمیم‌گیری شود مستندها از چه افراد و هنرمندانی تهیه شود و این کار قبل از شروع جشنواره آغاز خواهد شد و ادامه‌دار خواهد بود و احتمالاً تولید این مستندها تا پایان سال جاری به طول خواهد انجامید. این مستندها باعث ماندگاری موسیقی نواحی خواهد شد، یعنی تفاوت اصلی جشنوارۀ امسال مستندهایی است که در مورد هنرمندان موسیقی نواحی ایران تولید خواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه تعاملات خوبی در استان کرمان با صدا و سیمای مرکز کرمان و اداره‌کل میراث فرهنگی و شهرداری کرمان البته با محوریت استانداری کرمان داشتیم تا برنامه‌ها به نحو احسن انجام شود و شاهد جشنواره‌ای متفاوت نسبت به جشنواره‌های گذشته در استان کرمان باشیم و شاید به جشنواره امسال باید بیشتر نگاه کیفی داشته باشیم.

تعداد مهمان‌ها بسیار کمتر از سال قبل است و قاعدتاً هتل‌ها و مراکز اقامتی را نمی‌توانیم به صورت مشترک استفاده کنیم. ضمن اینکه در خصوص رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ضوابط بهداشتی، مجوزهای ستاد کرونای استان کرمان را دنبال خواهیم کرد و با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی، تلاش می‌کنیم مسائل بهداشتی کاملاً رعایت شود تا انشالله مشکل خاصی پیش نیاید. همچنین از مهمان‌هایی که قرار است در این جشنواره حضور داشته باشند، تست کرونا گرفته خواهد شد تا با اطمینان در جشنواره حضور پیدا کنند.

مدیرکل ارشاد کرمان در مورد آنلاین‌ و آفلاین بودن جشنواره گفت: این جشنواره بیشتر به شکل آنلاین در فضای مجازی پخش شود و بخشی از برنامه‌ها نیز به شکل آفلاین پخش می‌شود. ضمن اینکه نمایشگاه ساز برگزار نخواهیم کرد، زیرا نمایشگاه باعث تجمع افراد و علاقه مندان می‌شود.
علیزاده در پایان تصریح کرد: از نظر اعتباری، خیلی نسبت به سال گذشته افزایش اعتبار صورت نگرفته. امسال با توجه به اینکه قرار است مستندهایی تولید شود، هزینه‌هایمان بالاتر خواهد رفت و نسبت به سال گذشته، منابع بیشتری را باید تأمین کنیم. در حال رایزنی هستیم تا امسال بودجۀ بیشتری به جشنواره اختصاص یابد.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری با موضوع دوبیتی‌خوانی در استان کرمان آبان‌ سال جاری برگزار می‌شود.

منبع :خبرگزاری ایرنا

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit