تشخیص گازهای خطرناک در صنایع با دستگاه ایرانی ممکن شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی، ساخت و کسب دانش فنی ساخت آنالایزری برای تشخیص گازهای خطرناک در محیط‌های صنعتی همچون پالایشگاه‌ها، صنایع فولادی و ..شدند.

به گزارش سایت معلولین هدف  و به نقل از خبر گزاری مهردکتر مجتبی رضایی از متخصصان و کارآفرینان بازگشته به کشور از کانادا و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تاکنون سنسورهای تشخیص گازهای خطرناک برای منازل و برخی اماکن طراحی شده بود اما ما موفق شدیم که آنالایزر گازهای خطرناک را برای صنایع طراحی کنیم.

وی با بیان اینکه فرق این انالایزر با سنسورها در عملکرد، کارایی و حساسیت آنهاست، گفت: سنسور و آنالایزرها گازهای خطرناک را تشخیص می‌دهند اما آنالایزرها گازهای خطرناک در اماکن صنعتی را تشخیص می‌دهند و درصد خطای آنها پایین است.

به گفته رضایی، این آنلایزرها گازهای خطرناکی که آلاینده محیط زیست هستند یا گازهای خطرناک H۲S، گازهای متان که انفجار ایجاد می‌کنند را تشخیص داده تا از حوادث احتمالی ناشی از انفجار جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه سنسورهای تشخیص گازهای خطرناک مناسب اماکن صنعتی نیستند، گفت: زیرا زود کارایی و خاصیت این سنسورها کاهش پیدا می‌کنند اما آنالایزرها به صورت هوشمند گازها را آنالیز می‌کنند و احتمال اینکه خطا داشته باشند پایین است.

رضایی با تاکید بر اینکه در ساخت این آنالایزرها از جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده کردیم، گفت: آخرین تکنولوژی بکارگرفته شده در این آنالیزرها در سطح دنیا استفاده از لیزر است که در این محصول تولیدی از لیزر استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه قرار است در یک پالایشگاه اولین نمونه را تست کنیم گفت: پیش بینی می‌کنیم که تا دوماه دیگر اولین نمونه در پالایشگاهی نصب شود.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان گفت: صفرتاصد ساخت این دستگاه را در این شرکت داشته‌ایم و دانش فنی آن را بدست آوردیم.

وی با بیان اینکه ما در کشور تقریباً بر اساس تخمین هایمان بیش از ۵ هزار انالایزر نیاز داریم، بیان کرد: در حال جذب سرمایه گذار هستیم که بتوانیم این نیاز را با تولید انبوه رفع کنیم.

رضایی با تاکید بر اینکه ما در این شرکت نیز توانایی صادرات بالایی داریم، گفت: ما می‌توانیم کشورهای همسایه همچون عراق را در نظر بگیریم و حتی به آنها ارائه خدمات هم بدهیم.

منبع:خبرگزاری مهر

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit