بیانیه مشترک وزرای خارجه ۱+۴ در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک

به گزارش سایت معلولین هدف به نقل از خبرگزاری تسنیم، متن بیانیه مشترک وزرای خارجه 1+4 درباره برجام به‌شرح زیر است:

نشست وزرای خارجه سه دولت / اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز 21 دسامبر 2020 (1 دی 1399) به‌صورت مجازی برگزار شد. این نشست به‌ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار شد.

 اعضای برجام ضمن تأکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، تلاش­هایشان در این راستا را تصریح نمودند. آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و مؤثر برجام توسط همه طرف­ها و پرداختن به چالش­های کنونی اجرا [ی برجام]، از جمله در زمینه عدم­ اشاعه هسته­‌ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزرا بر اهمیت نقش آژانس به‌عنوان تنها سازمان بین‌‌المللی مستقل و بی­طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد مأموریت یافته است تا بر اجرای تعهدات عدم­ اشاعه هسته­‌ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی­‌آزمایی نماید، تأکید کردند. آنها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن‌نیت با آژانس تأکید کردند.

وزرای خارجه خاطرنشان ساختند برجام، که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده است، همچنان به‌عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم­ اشاعه هسته­‌ای جهانی و یک دست‌آورد مهم دیپلماسی چندجانبه است که در صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تأسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تأکید نمودند. آنها تأکید نمودند که قطعنامه 2231 همچنان کاملاً لازم الاجرا است.

وزرا توافق کردند که به گفتگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف­ها ادامه دهند. وزرا دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تأکید داشتند.

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit