افشای سیاسی‌کاری دولت با «معیشت مردم»/ پول هست، ولی نه برای طرح حمایتی مجلس!

درحالی که طرحهای مختلف مجلس شورای اسلامی یازدهم برای حمایت از معیشت مردم با مخالفت دولت روبه‌رو شده است، حالا رئیس‌جمهور از طرحی در دولت رونمایی کرده است که بار مالی ۲۲هزار میلیارد تومانی در پی دارد.

 

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از خبرگزاری تسنیم، صبح امروز حسن روحانی رئیس جمهور با اشاره به طرح جدید کمک معیشتی دولت گفت: باید به یک‌سوم جامعه برای چهارماه یک بسته کمک معیشتی ارائه دهیم که این موضوع را شنبه در ستاد ملی کرونا تصویب خواهیم کرد. افرادی که مشمول این کمک خواهند شد در آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به‌ازای هر نفر ۱۰۰هزار تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد، همچنین وام یک‌میلیونی هم برای همین خانواده‌ها که ۱۰میلیون خانواده را شامل می‌شود در نظر گرفته می‌شود، شبیه وام یک‌میلیونی که قبلاً‌ داده شد، امّا این بار نه برای همه یارانه‌بگیرها،‌ بلکه فقط برای ده‌میلیون خانواده.

 

بررسی اولیه از طرحی که دولت قصد اجرای آن را دارد نشان می‌دهد برای ارائه این یارانه جدید در ماههای باقی‌مانده سال جاری حداقل به ۱۲هزار میلیارد تومان منابع جدید نیاز است، چراکه اگر قرار باشد به حدود ۳۰ میلیون نفر و هر نفر ۱۰۰هزار تومان برای ۴ ماه پرداخت شود نیاز به حداقل ۱۲هزار میلیارد تومان اعتبار است، از طرف دیگر رئیس جمهور به موضوع پرداخت وام نیز اشاره کرده است که به‌نظر می‌رسد پرداخت این وام نیز ۱۰هزار میلیارد تومان منابع بانکی جداگانه نیاز داشته باشد، که در مجموع، کمک معیشتی که امروز آقای رئیس جمهور از آن رونمایی کرده است، حداقل ۲۲هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد.

نکته جالب توجه اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی یازدهم از مدتها قبل با موقعیت‌شناسی به‌دنبال اجرای طرح یارانه کالاهای اساسی بود تا بعد از موج سنگین تورمی در ماههای اخیر کمی از مشکلات معیشتی مردم کاسته شود. در طرح مجلس برای شش ماه دوم سال قرار بود با رقمی نزدیک به ۳۰هزار میلیارد تومان یارانه سوم پرداخت شود.

هرچند مجلس از راهکارهای مختلف برای پرداخت و تأمین منابع این طرح استفاده کرد اما با وجود تصویب طرح در صحن علنی، متأسفانه دولت با آن مخالفت کرد و شورای نگهبان نیز با ادامه مخالفت دولت به‌استناد اصل ۷۵ قانون اساسی و ایجاد بار مالی برای مجموعه دولت، طرح را تأیید نکرد.

گفتنی است مجلس شورای اسلامی تاکنون دو مرتبه راهکارهای مختلفی برای محل منابع یارانه سوم به دولت ارائه کرد اما در هر بار دولت با ادعای اینکه پول ندارد، زیر بار اجرای آن نرفت.

 

شائبه سیاسی‌کاری در مقوله حیاتی معیشت مردم قوت گرفت

هرچند برخی نمایندگان مجلس از پشت‌پرده ماجرا خبر داشتند و اعلام می‌کردند که “پول هست، ولی دولت نمی‌خواهد این پول از کانال طرح حمایتی مجلس به مردم پرداخت شود”، با همه این احوال گمان می‌شد که واقعاً منابعی برای اجرای این طرح وجود ندارد، اما حالا رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت از طرح ۲۲هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه جدید و وام به مردم در ماههای باقی‌مانده سال پرده‌برداری کرده است،

در واقع سؤالی که در همین ابتدا مطرح می‌شود این است که چرا دولت به‌بهانه بار مالی با طرح مجلس مخالفت می‌کرد و چند روز بعد خود طرح جایگزین پرداخت یارانه را در دستور کار قرار داده است، این رویه تداعی‌کننده نوعی سیاسی‌کاری در تصمیم‌گیرهای دولت آن هم در مقوله مهم معیشت مردم در شرایط سخت تحریمی است.

 

جوهر نامه جنجالی نوبخت خشک نشده اعانه جدید رونمایی شد!

از طرف دیگر محمد باقر نوبخت اخیراً در مکاتبه‌ای با رئیس مجلس خبرساز شده است، نوبخت گفته بود مردم به‌دنبال اعانه و یارانه نیستند، حالا یک روز از نامه نوبخت نگذشته است که رئیس جمهور از طرحی برای پرداخت یارانه جدید خبر داده است، ای‌کاش حداقل اجازه می‌دادید جوهر نامه رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اعانه و یارانه خشک می‌شد و بعد از طرح دولتی پرداخت یارانه رونمایی می‌کردید!

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit