اطلاعات کاربران سامانه سجام به سرقت نرفته است

ارباب زاده گفت: اطلاعات کاربران سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به سرقت نرفته است.

 

به گزارش سایت معلولین هدف و به تقل از باشگاه خبرنگاران جوان, امید ارباب زاده مدیر امنیت اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان اینکه کلاهبرداران سایت‌های جعلی سجام با همکاری شرکت سپرده گذاری مرکزی و تلاش نیرو‌های پلیس فضای تبادل اطلاعات (فتا) شناسایی و دستگیر شدند، افزود: انتشار برخی اخبار مبنی بر سرقت اطلاعات کابران سجام صحت ندارد.

وی گفت:رییس پلیس فتا ناجا روز یکشنبه از دستگیری باند کلاهبرداری سایت جعلی سجام خبر داده بود. در این کلاهبرداری، اعضای باند تنها اطلاعات کارت بانکی ۳۰ هزار کاربر را از طریق سایت جعلی سجام به سرقت برده بودند به طوری که هیچ گونه اطلاعاتی از سایت اصلی سجام به سرقت نرفته است.

ارباب زاده درباره نحوه کلاهبرداری از سامانه‌های جعلی سجام گفت: کلاهبرداران با راه اندازی سایت‌های مشابه سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)، اطلاعات کارت بانکی اشخاص را بدست می‌آورند و کاربر را تحت عنوان پرداخت حق ثبت نام سجام به سامانه‌های جعلی و مشابه سایت‌های پرداخت الکترونیکی هدایت می‌کردند.

وی افزود: اشخاصی که قربانی این تله گذاری شدند پس از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود متوجه می‌شدند که مبلغی غیر متعارف از حسابشان کسر شده است. این گونه سایت‌ها به این گونه عمل می‌کنند که اطلاعات کارت بانکی قربانی را دریافت و در اختیار شخص مهاجم قرار داده و این شخص بلافاصله با استفاده از اطلاعات کارت بانکی اقدام به خرید یا جابجایی پول می‌کند.

مدیر امنیت اطلاعات سمات بیان کرد:در فرایند ثبت نام سجام، در ابتدا هزینه ثبت نام پرداخت می‌شود و پس از پرداخت موفق، اشخاص اطلاعات هویتی، مالی و … را اعلام می‌کنند. در سایت‌های فیشینگ سجام که با هدف کلاهبرداری مالی راه اندازی شده، در ابتدای فرایند اطلاعات کارت بانکی دریافت و پس از آن وارد مرحله بعد، که جهت دریافت اطلاعات است، نمی‌شود. به عبارت دیگر در سایت اصلی سجام، اشخاص اطلاعات خود را ارائه نداده اند که بخواهد افشاء شود یا مورد سوء استفاده قرار گیرد.

ارباب زاده با اشاره به اتفاقات اخیر و سوء استفاده از نام سامانه سجام عنوان کرد که فیشینگ یا تله گذاری به حملاتی گفته می‌شود که مهاجم با راه اندازی سایت جعلی کاملا مشابه سایت اصلی تلاش می‌کند تا به اطلاعات کاربران از جمله نام کاربری، اطلاعات هویتی، اطلاعات مالی، اطلاعات کارت بانکی و…. دست پیدا کرده و با سوء استفاده از این اطلاعات مشکلاتی را برای قربانی به وجود آورد. این نوع از حمله به راحتی و با کمی هوشیاری کاربران قابل دفاع خواهد بود.

وی همچنین به افرادی که در فضای مجازی اقدام به خرید و وارد کردن اطلاعات کارتی خود می‌کنند پیشنهاد کرد قبل از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود جهت هرگونه خرید در اینترنت به چند نکته ساده توجه کنند و در صورتی که هر یک از این موارد وجود نداشت از ارائه اطلاعات خودداری کنند.

 

استفاده از افزونه آنتی فیشینگ
ارباب زاده گفت:با توجه به اینکه چک کردن تمامی پارامتر‌ها برای همه اشخاص ممکن است سهولت نداشته باشد، یا به خاطر عجله مورد سهل انگاری قرار گیرد افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با حمایت مرکز ماهر و با قابلیت نصب در مرورگر‌های رایج مانند کروم فایرفاکس جهت نسخه سیستم عامل‌های رایج مانند ویندوز و اندروید توسعه یافته و جهت استفاده عموم به صورت رایگان در نشانی antiphish.cert.ir قرار گرفته است.

 

توجه به نشانی سامانه

وی افزود:توجه به نشانی اصلی سامانه‌ای که می‌خواهند اطلاعات خود را به آن ارائه کنند؛ به عنوان مثال نشانی رسمی سجام sejam.ir است و تمامی اطلاعات لازم شامل نام و نشانی کارگزاری‌های مورد تایید جهت ثبت نام سجام همچنین لیست و نشانی مراکز احراز هویت حضوری و الکترونیکی در آن آورده شده است. این در صورتی است که سایت‌های جعلی با پسوند‌های غیر متعارف مانند.LTD، CC، Press و یا با تغییر جزئی در نام دامنه مانند sajam راه اندازی می‌شود.

 

نحوه پرداخت در سجام:

مدیر امنیت اطلاعات سمات گفت:تمامی سامانه‌های پرداخت مجاز دارای قالب آدرس bankname.shaparak.ir/abc هستند و در ابتدا حتما با httpS شروع می‌شوند. در واقع حرف S بیانگر این است که اطلاعات بین کاربر و سرور رمزگذاری شده و برای اشخاص غیر مجاز قابل استراق سمع نیست. همچنین قبل از اولین تک خط مورب حتما باید با shaparak.ir خاتمه یابد. در اینجا باید دقت داشت که تمام حروف انگلیسی باشد به عنوان مثال shapārak.ir به دلیل وجود خط بالای a جعلی است.

 

چک کردن گواهی SSL

ارباب زاده بیان کرد:در تمامی مرورگر‌های اینترنت امکان چک کردن گواهی SSL سایت وجود دارد که برای شاپرک حتما “Shaparak Electronic Card Payment Network Co. (PJS) ” است. این کار در مرورگر‌های مختلف مشابه است.

 

عدم استفاده از VPN یا فیلتر شکن

وی گفت:رصد اطلاعاتی پلیس فتا در فضای مجازی موجب شده تا سایت‌های فیشینگ شناسایی و بلافاصله فیلتر شوند. استفاده از فیلتر شکن‌ها موجب می‌شود امکان دسترسی و سوء استفاده از طریق سایت‌های تقلبی برای قربانیان فراهم شود. به صورت کلی استفاده از فیلتر شکن‌ها و VPN‌هایی که جهت تلاش برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌شوند یک تهدید امنیتی است که ریسک را بسیار بالا می‌برند.

 

استفاده از صفحه کلید مجازی هنگام وارد کردن اطلاعات کارت بانکی

مدیر امنیت اطلاعات سمات افزود:صفحه کلید مجازی جهت وارد کردن اطلاعات مهم در تمامی درگاه‌های پرداخت بانکی پیاده سازی شده و اکیداً توصیه شده هنگام خرید اینترنتی هم از طریق کامپیوتر و هم موبایل از آن استفاده شود.

در پایان مدیر امنیت سمات با اشاره به اینکه رعایت نکات امنیتی بسیار ساده است و اکثر مردم آگاهی لازم در این خصوص را دارند درخواست کرد، این موارد را جدی بگیرند و باکمی تامل و حوصله از اتفاقاتی که باعث زیان مالی و اعتباری می‌شود جلوگیری کنند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit