اشتغال ناقص بیش از ۲ میلیون نفر در تابستان ۹۹

گزارش های بازار کار حاکی از این است که سهم اشتغال ناقص در تابستان ۹۹ حدود ۹.۳ درصد و ۲ میلیون و ۱۸۰هزار و ۹۶۸ نفر بوده است.

 

 

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از خبرگزاری تسنیم, بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران در تابستان ۹۹, سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که ۹٫۳ درصد جمعیت شاغل، دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان بیش تر از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در تابستان ۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

اشتغال ناقص یکی از شاخص‌های مهم بازار کار است و آمارها نشان‌ از آن دارد که این شاخص از سال ۹۶ تا کنون همواره بین ۲ تا ۲٫۵ میلیون نفر متغیر بوده است.

به عبارتی این افراد به دلایل مختلف مجبور هستند کمتر از میزان استاندارد در هفته کار کنند. کار این افراد تحت عنوان اشتغال ناقص شناخته می‌شود، چرا که کمتر از ۴۴ساعت در هفته کار می‌کنند.به طور خلاصه می‌توان گفت که اشتغال ناقص تحت تاثیر سطح تولید، مناسبات سرمایه‌داری و نیروی کار فصلی است.

شرایط اقتصادی و رکود حاکم بر تولید باعث شده برخی از بنگاه‌های اقتصادی تعطیل و تعدادی نیز تولید خود را کاهش دهند و این امر موجب کاهش ساعت کار و اشتغال ناقص شده است.

در شرایطی که درآمد افراد شاغل تمام وقت کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و برای کسب درآمد بیشتر به شغل‌های دوم و سوم رو می‌آورند در مقابل برخی حاضر می‌شوند با دستمزد و ساعت کار کمتر و بدون مزایا به صورت نیمه وقت کار کنند و در برخی موارد در آمارگیری‌ها به عنوان شاغل محسوب می‌شوند.

 

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit