استاد شهریار متعلق به کل دنیا است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: مرحوم استاد شهریار متعلق به کل دنیا است و محدود کردن این شاعر به آذربایجان و تبریز، ظلم در حق این شاعر است.

به گزارش عصرتبریز، محمدرضا پورمحمدی بعد از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی که در مقبره الشعرای تبریز برگزار شد، اظهار کرد: معمولا ما وقتی که در پشت تریبون صحبت می‌کنیم، برای اینکه فوت وقت نشود، با عجله می‌آییم ولی امروز من در این جلسه برای صحبت کردن خیلی بی‌مناک و با اضطراب به پشت تریبون آمدم. چون که اینجا مقبره‌الشعرا است. جایی که ملک‌الشعراها در روزهای آخر عمر خود به تبریز می‌آمدند تا بعد از فوت کردن‌شان در اینجا دفن شوند. حضرت مولانا بعد از اینکه شوریده و شیفته شمس تبریزی می‌شود، وصیت می‌کند خاک مقبره‌الشعرا و ‌سرخاب را در مزارش بریزند.

وی ادامه داد: اینجا تبریز و آذربایجان است جایی که هر وقت جان ایران به سردی گراییده، چون خورشیدی تابناک تن ایران را گرمی بخشیده و در حماسه‌های زیادی حضور داشته و استاد شهریار نیز یکی از این ستارگان پرفروغ این مرز و بوم است.

وی با بیان اینکه تبریز اسطوره‌ی تاریخ و نقطه‌ی عطف انقلاب اسلامی است که تاریخ مبارزان آزادی بخش کشور مدیون تبریز است، گفت: حتی ایران مدرن نیز مدیون تبریز است. متاسفانه کاری کردند که باید با احتیاط از آذربایجان حرف بزنیم درحالیکه همه این بزرگانی که در مقبره‌الشعرا مدفون هستند، عشق ایران را داشتند.

استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: استاد شهریار تنها شاعر تبریز نیست و محدود کردن او به آذربایجان ظلم در حق این استاد است چون که این استاد متعلق به کل دنیا است و عاطفه و عشق در اشعار استاد شهریار موج می‌زند. در دیوان اشعار کدام شاعر می‌توان این شعرها را پیدا کرد؟ کدام شاعر همانند استاد شهریار در رویای صادقانه آیت‌الله مرعشی شعر علی ای همای رحمت را سراییده و مورد نظر حضرت علی(ع) قرار گیرد؟

وی در پایان از برگزار کنندگان این مراسم قدردانی کرد و گفت: از ارادتمندان استاد شهریار که نگذاشتند این روز علی‌رغم وجود بیماری کرونا در سکوت برگزار شود، تشکر می‌کنم.

براساس این‌ گزارش؛ این مراسم به مناسبت فرارسیدن روز درگذشت استاد شهریار که به روز شعر و ادب فارسی نام دارد، در مقبره‌الشعرای تبریز برگزار شد و در پایان این مراسم از کتاب تاریخ مفاخر و مشاهیر سرخاب و مقبره الشعرا رونمایی شد.

منبع : پایگاه خبری عصر تبریز 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit