ارزش اراضی آزادسازی شده در استان البرز به ۶۰ هزار میلیارد رسید

رئیس کل دادگستری البرز در تشریح روند اجرای دستورات آیت الله رئیسی در سفر به استان البرز گفت که ارزش اراضی آزادسازی شده در شش ماهه نخست امسال برابر با ۶۰ هزار میلیارد ریال است.

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از ایسنا، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با تشریح دستاوردهای سفر رئیس قوه قضائیه به استان البرز گفت: دستورات ابلاغی در سفر آیت الله رئیسی به استان البرز در ۵ محور بوده است که اولین آن مربوط به تشکیل کارگروه بررسی و رفع مشکلات تولید بود که در این راستا کارگروهی با حضور استاندار، نمایندگان دادگستری و اداره کل بازرسی، نمایندگان مردم شریف استان در مجلس و نمایندگان تشکل‌ها و فعالان اقتصادی تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در نخستین جلسه این کارگروه که در کمتر از یک ماه پس از انجام سفر تشکیل شد مصوباتی را داشتیم که در حال پیگیری است؛ بخشی از این مصوبات شامل بازدیدهای مستمر از واحدهای تولیدی و اقتصادی است تا امکان رصد نزدیک و میدانی مشکلات فراهم شود که در مسیر اجرایی، کلیه روسای حوزه‌های قضایی و دادستان‌ها بازدیدهای میدانی مربوطه را داشته‌اند.

وی اضافه کرد: اقدام بعدی تشکیل شورای مشورتی اقتصادی بود تا بتوانیم بر مبنای خوداظهاری واحدهای تولیدی اطلاعاتی را جمع آوری کنیم: بر این اساس با حضور نمایندگان دادگستری؛ اتاق بازرگانی؛ صنعت، معدن و تجارت استان البرز؛ مدیرعامل شهرک های صنعتی و نمایندگان مردمی شامل فعالان اقتصادی از ۱۰ شهرک صنعتی استان جلسات هم اندیشی برای بیان مشکلات شهرک‌ها و تولیدکنندگان تشکیل شد.

عالی ترین نماینده قوه قضائیه در استان البرز با بیان اینکه طراحی و راه اندازی سامانه مشورتی تحلیل اقتصادی دادگستری «سمتاد» از دیگر اقدامات در راستای تحقق محور اول از مصوبات سفر آیت الله رئیسی به استان بوده است متذکر شد: بر این اساس اطلاعات مفیدی از واحدهای تولیدی و مشکلات و موانع پیش رو جمع آوری شده است و کارنامه قضایی واحدها و بنگاه‌های اقتصادی ایجاد شده است و از این طریق امکان ارائه اطلاعات جامع از فعال یا فعال نبودن واحد، زمینه فعالیت، تحلیل اقتصادی هوشمند، اطلاعات پرونده‌های قضایی و مالیاتی هر بنگاه اقتصادی امکانپذیر است.

تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فعالان اقتصادی

وی با اشاره به اینکه محور دوم از محورهای پنجگانه دستورات سفر رئیس قوه قضائیه مربوط به تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فعالان اقتصادی بود توضیح داد: این دستور کمتر از ۷۲ ساعت در چهار نقطه از استان البرز شامل کرج، نظرآباد، اشتهارد و ساوجبلاغ عملیاتی و شورای حل اختلاف تشکیل شد که هم اکنون فعال هستند؛ تاکنون ۲۲۷۹ ورودی داشته‌اند که حدود ۳۵۰ پرونده منتهی به سازش شده است.

شناسایی ۸ هزار چاه غیرمجاز در استان البرز

فاضلی هریکندی دستور سوم را در زمینه بررسی وضعیت چاه‌های غیرمجاز استان بیان کرد و گفت: اولین اقدام در مسیر پیگیری این موضوع، شناسایی چاه‌های غیرمجاز با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان بود که با شناسایی ۸ هزار چاه غیرمجاز انجام شد؛ مختصات جغرافیایی این چاه‌ها در سامانه GIS دادگستری برای اقدامات بعدی ثبت شده است و تاکنون ۳۵۰ حلقه چاه مسلوب المنفعه شده است که اولویت برای اقدامات بعدی در بخش تنکمان نظرآباد در دستور کار قرار دارد.

وی مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی را از دیگر محورهای مورد تاکید در این سفر برشمرد و تصریح کرد: در زمینه تغییر کاربری با توجه به اینکه استان البرز یکی از استان‌های دارای بیشترین تغییر کاربری است، به منظور تحقق این دستورات قرارگاهی تحت عنوان «قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر غیر مجازکاربری» با همکاری و عضویت دستگاه‌های متولی تشکیل شد تا پنج محور چاه‌های غیرمجاز، تغییر کاربری اراضی زراعی، جرایم علیه محیط زیست، تعرض به حریم رودخانه ها و زمین خواری مورد پیگیری قرار گیرد.

آزادسازی ۲۲۰۰ هکتار در ۶ ماه

فاضلی هریکندی یادآور شد: در این راستا اراضی در معرض تغییر کاربری شناسایی و در سامانه GIS بارگذاری شده است؛ در ۶ ماهه نخست امسال حدود ۲۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی آزادسازی شده است که بیشترین مقدار تغییر کاربری ها مربوط به ساوجبلاغ، چهارباغ، نظرآباد، کرج، اشتهارد، فردیس و طالقان است.

ارزش ۶۰ هزار میلیارد ریالی اراضی آزادسازی شده

وی متذکر شد: از نظر حجم آزادسازی‌ها و مقایسه آن با سال های قبل یعنی از سال ۹۴ تا ابتدای سال ۹۹ بیانگر آن است که در ۶ ماهه امسال حجم آزادسازی‌ها قابل توجه است و ارزش ریالی اراضی آزادسازی شده در نیمه اول امسال بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال است.

رئیس کل دادگستری استان البرز محور پنجم از مصوبات سفر را مربوط به پیگیری گندم مورد نیاز برای «شرکت آردداران» بیان کرد و گفت: این کمبود، شرکت را در معرض تعدیل نیرو قرار داده بود که برای حل این موضوع به اتفاق معاون اقتصادی استانداری از این شرکت بازدید و مشکلات شرکت مورد بررسی قرار گرفت و با مساعدت ویژه استاندار البرز در تامین گندم مورد نیاز، این واحد تولیدی هم اکنون در سه شیفت در حال فعالیت است.

وی بخش دیگر از مصوبات سفر را مربوط به تسهیل ماموریت‌های واحدهای قوه قضائیه در استان البرز برشمرد و گفت: این مصوبات سه بخش امور عمرانی و پروژه ها، تشکیلات و منابع انسانی را شامل می‌شود که در زمینه طرح های عمرانی، مصوبات در حال اجرا بوده و در زمینه تشکیلات دادگستری هم اجرایی شده است.

نیاز به توجه ویژه به دادگستری استان البرز

عالی ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به اینکه دادگستری استان البرز از نظر میانگین ورودی ماهانه پرونده به هر شعبه در رتبه دوم کشوری با ۳۴ فقره پرونده بیشتر از متوسط کشوری است، تصریح کرد: با این حال از نظر میانگین مختومه هم رتبه دوم کشوری را داریم و حتی ۳۸ فقره هم بیشتر از میانگین کشوری به پرونده ها رسیدگی و مختومه می شود که بیانگر تلاش مضاعف همکاران در دادگستری استان است، لکن با توجه به ورودی بالا و تعداد کادر قضایی و اداری در مقایسه با سایر استانها، نیاز به توجه ویژه به دادگستری استان برای تامین کادر قضایی و اداری است که متعاقب گزارش موضوع، رئیس قوه قضائیه در نشست پیگیری مصوبات سفر دستور دادند که معاون منابع انسانی قوه قضائیه جهت بررسی و رفع نیاز دادگستری استان در حوزه منابع انسانی در هفته جاری به استان سفر کند.

وی در پایان با تشکر از پیگیری و عنایت ویژه رئیس قوه قضائیه برای تحقق مصوبات سفر به استان، ابراز امیدواری کرد که با تحقق مصوبات مذکور، بخش زیادی از مشکلات مرتفع شود.

منبع: ایسنا

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit