ارائه “تست منفی کرونا” برای کدام دسته از مسافران الزامی است؟!

چند روز پیش بخشنامه‌ای از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شد که طبق آن مسافران استفاده‌کننده از حمل و نقل عمومی ملزم به “ارائه تست منفی کرونا” برای دریافت بلیط شده‌اند؛ این بخشنامه باعث ایجاد ابهام بین توده مردم شده است.

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛‌ بخشنامه‌ای به تاریخ ۲۱ آبان از وزارت بهداشت و درمان خطاب به معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی، معاون وزیر و رئیس سازمان هواپیمایی، معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت راه‌آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی ابلاغ شد که بر طبق آن سفر مسافران کرونایی ممنوع شده بود.

ادبیات استفاده شده در این بخشنامه‌ به گونه‌ای بود که برداشت عموم مردم را از آن دچار اشتباه می‌کرد؛ بخشنامه مذکور این گمان را به وجود می‌آورد که تمام مسافران برای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی به صورت هوایی، دریایی و زمینی برای سفر و استفاده از این ناوگان باید تست کرونا داده و نتیجه منفی را به همراه داشته باشند!

در صورتی که این بخشنامه تنها مرتبط به مسافرانی است که پیش از این مبتلا به کرونا بوده‌اند و نتیجه تستشان قبلاً مثبت بوده‌ است؛ این بخشنامه از سفر این مسافران ممانعت به عمل می‌آورد و برای استفاده مجدد از ناوگان حمل و نقل عمومی باید حتماً تست منفی کرونا ارائه کنند.

در متن این بخشنامه آمده است: در راستای اجرای بند (۷) مصوبه جلسه ۴۲ ستاد ملی مدیریت کرونا، در مورد عدم جابجایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با عنایت به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا از تاریخ ۲۸ آبان ۹۹ هر گونه جابجایی مسافر به صورت هوایی، زمینی، دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع است.

طبق همین متن اشاره‌ای به لزوم انجام تست برای تمام مسافران وجود ندارد و صرفاً مسافرانی که مثبت بودن کرونای آنها احراز شده و در سیستم‌های جامع ثبت شده خطاب قرار گرفته‌اند؛ این مسافران باید نتیجه تست منفی خود را به صادرکننده بلیط ارائه کنند. اطلاعات مبتلایان هم در سیستم وزارت بهداشت وجود دارد و برای صدور بلیط باید این سابقه بررسی شود.

در این رابطه داریوش باقر جوان؛ مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور هم با حضور در یک برنامه تلویزیونی به این موضوع اشاره کرد؛ مراکز صدور بلیط طبق این بخشنامه موظفند پیش از صدور بلیط باید کد ملی فرد را در سامانه وزارت بهداشت بررسی کنند و در صورتی که وی پیش از این به کرونا مبتلا بوده‌است باید تست منفی خود را ارائه کند.

منبع:تسنیم

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit