اختصاصی|محموله بزرگ لوازم خانگی برند آلمانی در آستانه ترخیص از گمرک/ کالای ممنوعه چگونه اجازه ورود به کشور گرفت؟

طی روزهای اخیر هرچند با توجه به مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی روند ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید از گمرکات کشور تسریع شده، محموله بزرگی از کالاهای گروه چهار که ثبت سفارش آنها متوقف شده در آستانه ترخیص از یکی از گمرکات کشور قرار گرفته است.

 

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر روند ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید با توجه به مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت شدت گرفته است اما در این بین حواشی‌ای در خصوص برخی کالاهای گروه ۴ (که واردات آنها از سال ۱۳۹۷ ممنوع اعلام شد) خبرساز شده است.

اخیراً پیگیری‌های ما نشان داده است که محموله بزرگی از لوازم خانگی جزو گروه چهار (دارای محصول مشابه داخل که ثبت سفارش آنها ممنوع شده است) در آستانه ترخیص از یکی از گمرکات کشور است.

گفتنی است، واردات این دسته از کالاها در زمان حاضر به کشور ممنوع است و مدت زمان ترخیص کالاهای گروه چهار که پیش از اعلام ممنوعیت به کشور رسیده بودند نیز پایان یافته است.

مهرداد جمال ارونقی در پاسخ به یک سؤال در خصوص تأمین ارز ده‌ها کانتینر از یک برند لوازم خانگی در شرایط تنگنای ارزی که در گمرک قرار دارد، گفت: گمرک در خصوص کالاها باید بحث ثبت سفارش را بررسی کند که در مورد این کالاها، از گمرک ایران سؤال شده و موضوع تحت رسیدگی است.

وی افزود: براساس بررسی‌های انجام‌شده، این کالاها هم دارای ثبت سفارش است و هم تأیید منشا ارز شده است، بحث تأمین ارز آن نیز از طریق ارز نیمایی و با صدور کد ساتا صورت می‌گیرد و اجازه ترخیص کالا به گمرک داده می‌شود.

معاون فنی گمرک ایران در پاسخ به این سؤال که این کالاها در دسته کالاهای ممنوعه قرار دارند، گفت: اتفاقاً موضوعی که در همین خصوص در حال بررسی است، بحث صدور رأی از دیوان عدالت اداری است. با توجه به حقوق مکتسبه‌ای که برای صاحب این کالا ایجاد شده یک حکمی برای ایشان صادر شده است که اجازه ترخیص این کالاها داده شود.

در زمان حاضر کالای ممنوعه به هیچ عنوان قابلیت ترخیص ندارد، حتی مدت مصوبات مختلفی که اجازه ترخیص کالاهایی را که قبل از اعلام ممنوعیت به کشور رسیده بودند می‌داد، تمام شده و حتی تمدید آن نیز به پایان رسیده است، در نتیجه براساس قوانین این کالا نباید اجازه ورود به کشور را داشته باشد.

 

بررسی‌های تسنیم نشان می‌دهد ارزش حداقلی این محموله بزرگ که مربوط به یک برند آلمانی است هفت‌میلیون یورو می‌باشد، از جمله این کالاها، ماشین ظرفشویی، بخارشور و پنج قلم کالای دیگر است.

براساس گفته معاون فنی گمرک ایران، ثبت سفارش این کالا با وجود ممنوعیت واردات آن با توجه به رأی دیوان عدالت اداری تمدید شده است و این محموله بزرگ در آستانه ترخیص از گمرکات کشور است.

حال سؤال اصلی این است؛ چرا با وجود دپوی اقلام مشابه، ‌فقط همین یک محموله ترخیص شده است؟ و از طرف دیگر اگر ثبت سفارش حقوق مکتسبه ایجاد می‌کند چرا تمدید ثبت سفارش منقضی‌شده کالای گروه چهاری به سایر کالاهای از این دست تسرّی داده نشده است؟ همچنین ابهام جدی در خصوص دلایل عدم متروکه شدن این محموله بزرگ پابرجاست.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit