آسیب شناسی ورزشی

آسیب شناسی ورزشی

((اگرآدمی در ورزش وتغذیه اعتدال را در پیش گیرد همواره از سلامت برخوردار خواهد بود))   بقراط

ورزش بخش تفکیک ناپذیر موضوع سلامت وتندرستی است.بیشتر افراد برای بدست آوردن زندگی سالم وبانشاط به ورزش کردن ورژیم غذایی سالم تاکیدمی کنند. آنان تاثیرجسمانی ورزش را درتقویت عضلات,توسعه حرکت و تعادل،افزایش استقامت،کنترل بهتر وزن تجربه میکنند. این کار به طورهم زمان زندگی اجتماعی و اوقات فراغت آنان را بهبود می بخشد.

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که ورزش درپیشگیری ازبسیاری از بیماری های قلبی موثر است. ورزش از هجوم بیماری های حاد در دوران پیری را به تاخیر می اندازد. بدلیل توسعه و پیشرفت تجهیزات و وسایل ورزشی و تمرینهای پایه ای آسیب های ورزشی کاهش یافته است، البته آسیب های ناشی ازفعالیت بیش از حد افزایش یافته است. باید با آگاهی ازشیوه های پیشگیری وکاربرد آنها از وقوع بسیاری ازآسیب ها جلوگیری کرد.

عوامل مهمی که بابروز بسیاری ازآسیب های ورزشی ارتباط دارند

1.ویژگی های ورزشکار 

سن  برقدرت و خاصیت ارتجاعی یافتها موثر است. قدرت عضلانی دراوایل سی تاچهل سالگی کاهش می یابد این درحالی است که خاصیت ارتجاعی وترها و رباط ها ازسی سالگی واستحکام استخوانها پس ازپنجاه سالگی کاهش می یابد.

عدم تحرک وفعالیت موجب تسریع آسیب ها می شود. خصوصیات فردی خلق وخو نیزدر خطرپذیری موثر می باشند سطح تمرینات رقابت شدید تکنیک گرم نکردن رژیم غذایی بیماری و… نیزدر آسیب پذیری ورزشکار موثرند.

 

2.وسایل وامکانات ورزشی                                       

وسایل ممکن است ناکافی دارای طرح غلط یا ناقص باشند پوشش های مناسب نداشته باشندامکانات مناسب در دسترس نباشد نورمناسب درتشخیص ودقت بینایی ورزشکار اختلال ایجاد کند.

شرایط نامناسب جوی نیز خطربروز آسیب را افزایش می دهد.

3.ویژگی های ورزش ها                                           

در ورزش های رقابتی خطربروز آسیب بیشتر است ولی بیشترافراد تمایل زیادی برای شرکت درآنها دارند ورزشکاران ممتاز الگووسرمشق جوانان هستند ورزش درسطوح عالی علاقه شدید عموم مردم را برمی انگیزد ونقش مهمی درزندگی بسیاری از مردم ایفا می کند وقرار نیس آن را منع کنیم.

هر ورزش  صرف نظرازسطح آن و ویژگی هایی که در ورزشکار برمی انگیزد ویژگی های خاصی نیز دارد که موجب بروز آسیب های خطرناک می شود درنوع خود منحصر به فرد است.

طب ورزشی                                                                         

طب ورزشی مواردی مانند:آماده سازی وتمرین-پیشگیری ازآسیب هاو بیماریها-تشخیص آسب ها وبیماری ها-توان بخشی وبازگرداندن ورزشکاربه صحنه فعالیت های ورزشی می باشد.

آمادگی وتمرین

آمادگی وتمرین شامل آموزش شیوه های تمرین, تکنیک ها,نیازهای تغذیه ای,تاثیر سو دارو ها والکل وآمادگی های روانی مورد نیاز برای شرکت درمسابقه است.

آسیب های ناشی ازضربه

آسیب هااسکلتی (شکستگی ها)

آسیب های اسکلتی دربیشتر ورزش ها به ویژه فوتبال وراگبی هندبال هاکی ودرورزش های انفرادی مانند اسکی ژیمناستیک وسوارکاری زیاد است

انواع صدمه

شکستگی ها به انواع عرضی مایل ومارپیچی تقسیم می شوند

درصدآسیب های ناشی از فعالیت های ورزشی:

-40% کشیدگی

-25%کوفتگی ها

-15%در رفتگی ها

-10%شکستگی ها

-5%ضربه های خفیف

-5%سایر موارد

 کمک های اولیه درهنگام آسیب دیدن درفعالیت های ورزشی:          

1-محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل های کمکی ارتوپدی

2- استراحت مطلق یانسبی (بستگی به نوع آسیب دارد)

3- استفاده از کمپرس یخ سبب کاهش درد،تورم و التهاب می شود.

4- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.

5- بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه مربوطه می شود.(سبب قطع خون ریزی می شود)

6- عمل های محافظتی که در مواقع آسیب جزیی و بدون علامت ورزشکار استفاده می شود، مثلاً استفاده از بانداژیاآتل برای پیچ خوردگی مختصر مچ پا.

کمک های اولیه در چه زمان و توسط چه کسانی صورت می پذیرد؟

روش های بالا در برخورد اولیه با آسیب های حاد اسکلتی-عضلانی بکار می روند.آشنایی با آنها برای ورزشکار،مربی،پزشک تیم و هر فرد دیگری که مسئول درمان و برخورد ابتدایی با آسیب باشد لازم است.(درصورت بروز هرگونه حادثه شخص بایدجوابگو باشد)

چقدر استراحت کافی است؟استراحت نسبی در چه مواقعی باید تجویز  شود؟

طول مدت استراحت بستگی به شدتِ آسیب دارد. هر چه قدرشدت آسیب بیشتر باشد،مدت استراحت هم بیشتر خواهد بود. وقتی یک آسیب چندان شدید نباشد، استراحت نسبی توصیه می شود. هدف از استراحت نسبی آن است که فرد ورزشکار با وجود آسیب بدون علامت باقی بماند، هر چند تا حدودی تحرک خود را حفظ کرده است.

فواید استفاده از یخ در برخورد با آسیبها چیست؟آیا گرما هم موثر است؟

یخ سبب کاهش خونریزی،تورم،التهاب،نیازهای متابولیک ناحیه مجروح،درد و نیز اسپاسم عضلانی می شود. اما گرما به تنهایی اثرگذارنیست بجز در مورد کاهش اسپاسم عضلانی،سبب افزایش آسیب هم خواهد شد. گاهی توصیه می شود که دوره های متناوب استفاده از گرما و یخ اعمال شود. یعنی عضو را 1 تا 2 دقیقه ازکمپرس یخ استفاده کنند. بر اساس شدت تورم عضو این نسبت قابل تغییر است. هر چه آسیب حادتر باشد،از مدت گرم کردن کاسته خواهد شد.

روش صحیح ماساژ دادن با یخ چگونه است؟ چه مدت زمانی باید طول بکشد؟

از نحوه تهیه یخ شروع میکنیم:در یک لیوان یکبار مصرف آب ریخته و میگذاریم یخ بزند. سپس لیوان را از وسط بریده و باقیمانده قالب یخ را برای مدت60 تا90 ثانیه بر روی منطقه ای ثابت از عضو آسیب دیده نگه میداریم، تا در ناحیه مربوطه و تا 5/1 سانتی متر در اطراف محل احساس کرختی به شخص دست دهد. حال با توجه به وسعت محدوده ای که بی حس شده و به آرامی یخ را به صورت دایره وار روی پوست ماساژ میدهیم. این ماساژ در آسیبهای با وسعت متوسط،7 دقیقه و در نواحی بزرگ تا10 دقیقه طول خواهد کشید. یخ بامدت زمان مشخص بایداعمال شود. باید مدت زمان ماساژ 3الی 6دقیقه عضوآسیب دیده استراحت داده شود وگرنه جریان خون کلا قطع می شودوباعث ازبین رفتن عضو می شود.

 

 

 

 

 

راحله افسر

راحله افسر

کارشناس مربیگری ورزشی مربی آمادگی جسمانی مربی وداور بوچیا فعال درامورمعلولین

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit