آثار جشنواره فیلم کودک ونوجوان برای نابینایان و ناشنوایان مناسب‌سازی می‌شود

 رئیس سازمان بهزیستی کشور از مناسب سازی جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان خبر داد و گفت: این جشنواره با زیرنویس کردن فیلم، استفاده زبان اشاره در برخی فیلم و سکانس‌ها و شرح فیلم برای نخستین بار، برای ناشنوایان و نابینایان قابل استفاده است.

به گزارش سایت معلولین هدف و به نقل از خبرنگار ایرنا، وحید قبادی دانا روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در کشور به میزبانی اصفهان افزود: مناسب سازی برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهت حضور افراد دارای معلولیت بسیارحائز اهمیت است و زمینه تلفیق اجتماعی و فرهنگی را مهیا می سازد.

وی ادامه داد: مناسب سازی فقط به صورت فیزیکی نیست که شامل معابر خیابانها و مبلمان شهری نیست بلکه مناسب سازی و دسترس پذیری برای افراد دارای معلولیت در سایر حوزه‌ها مانند اوضاع فرهنگی و اجتماعی هم حائز اهمیت است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: سال گذشته ۱۶۰۰ معلول در سینما های جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان با انواع معلولیت های حرکتی، نابینایی و ناشنوایی شرکت داشتند. سال گذشته پژوهش ها مناسب سازی و دسترس پذیری برای جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان صورت گرفت و تلاش شده که کودکان نابینایی ناشنوایی و کودکانی که دارای اختلال اوتیسم هستند بتوانند از این جشنواره استفاده کنند.

قبادی دانا افزود: طی مدت برگزاری جشنواره گروه مترجمان ناشنوایان برای حضور در سکانس های اختصاصی افراد ناشنوا حضور فعال داشتند و همچنین برای سکانس های اختصاصی نابینایی هم گروه دوبله حضور فعالی را در جشنواره سال گذشته داشتند.

وی ادامه داد: همچنین در جشنواره سال گذشته با همکاری انجمن های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، شرایط مناسب سازی فیزیکی برای سینماهای میزبان جشنواره و مناسب سازی کارگاه‌های جشنواره با زبان اشاره برای افراد ناشنوا انجام شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال با شیوع ویروس کرونا ظاهرا این جشنواره به صورت مجازی برگزار می شود و فرصتی است تا همه کودکان و نوجوانان ایرانی از این جشنواره استفاده کنند.

قبادی دانا افزود: با توجه به اینکه یکی از اهداف این جشنواره استفاده همه کودکان از آثار جشنواره است، در جشنواره امسال هم مناسب سازی برای افراد ناشنوا به صورت زیرنویس و در برخی سکانس‌های پلان های فیلم با زبان اشاره استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: برای افراد نابینا ظاهرا امسال برای اولین بار تلاش شده که به صورت توضیح و شرح صحنه فیلم ها به صورت مناسب برای افراد نابینا هم صورت بگیرد.

قبادی دانا گفت: انتشار اخبار جشنواره در قالب گزارش های تصویری همراه با زبان اشاره برای استفاده افراد دارای معلولیت ناشنوایی یکی از اقدامات خوب جشنواره است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: اینگونه فعالیت‌ها در جشنواره های سینمایی ایران و منطقه کم نظیر است و لازم است مسئولان و متولیان در تمام رویدادهای فرهنگی و اجتماعی قبل از شروع اجرای برنامه و در دوره برنامه‌ریزی و پژوهش، وجود افراد دارای معلولیت را به رسمیت بشناسند و برنامه‌ریزی مناسب را برای استفاده آنها از جشنواره‌ها و فرهنگی فراهم کنند.

قبادی دانا از همه والدینی که فرزندان آنها دارای معلولیت های شنوایی و بینایی هستند، دعوت کرد از برنامه‌های این جشنواره به صورت آنلاین و مجازی استفاده کنند.

سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت مجازی از ۲۷ مهر تا ۲ آبان ماه برگزار می‌شود.

 منبع : ایرنا 

جاوید عباسی

جاوید عباسی

جاوید عباسی هستم مدیر پرتال هدف مقاله نویس و حامی حقوق معلولین سعی میکنیم با نقد و بررسی مشکلات هم نوع های عزیزمان مشکلات این بخش از جامعه را به گوش مسئول عزیز برسانیم

Leave a Replay

About Me

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit