ورزش معلولین بوچیا ورزش ویژه ی معلولان به ویژه معلولان ذهنی می باشد که امروزه معلولین جسمی _حرکتی نیز در این رشته فعالیت می کنند. که این ورزش نوعی ورزش تفریحی و توپی است که ورزشکاران تا سطح قهرمانی کشور می توانند ادامه دهند. بازیکنان ورزش بوچیا باید هوش تحلیلی خیلی خوبی داشته باشند. این […]

ورزش معلولین

بوچیا ورزش ویژه ی معلولان به ویژه معلولان ذهنی می باشد که امروزه معلولین جسمی _حرکتی نیز در این رشته فعالیت می کنند.

که این ورزش نوعی ورزش تفریحی و توپی است که ورزشکاران تا سطح قهرمانی کشور می توانند ادامه دهند. بازیکنان ورزش بوچیا باید هوش تحلیلی خیلی خوبی داشته باشند. این بازی به نظر خیلی ساده و آسان می آید اما بازیکنی موفق و پیروز می شود که قدرت تمرکز و تسلط ذهنی بیشتری داشته باشند.

 

در این بازی باید سکوت را رعایت کرد، تا آرامش کافی داشته باشند و این بازی در باشگاه صورت می گیرد و با توجه به عملکرد ورزشکاران در تمرینات مسابقات انتخابی برای تیم اصلی صورت می گیرد. در مسابقات کادرفنی تیم ملی بازیکنان منتخب را به کلاسبندی دعوت می کنند که زیر نظر فدراسیون بوچیا و جز بازی های پارالمپیک محسوب می شود.

چه کسانی می توانندبازی کنند

۱٫ افرادی که cp شدید باشند.

۲٫ بیماری های عصبی _عضلانی شدید و قطع نخایی می توانند بازی بوچیا را حرفه ای بکنند این افراد به کلاس های bc1 و bc2 و bc3 و bc4 و bc5 دسته بندی می شوند.

شیوه بازی

به سه شیوه انفرادی، دو نفره و تیمی بازی های بوچیا برگزار می شود. کلاس بندی توسط پزشک انجام می شود . زمین بازی ۶×۱۲/۵ متر است که در ابتدا ۶ باکس مستطیل به ابعاد یک در دو طرح شده که در هر کدام یک بازیکن دارد و خروج آ ن بدون اجازه ی داور بازی خطا محسوب می شود.

وسایل مورد نیاز

توپ های مورد نیاز دو سری شش تایی آبی و قرمز هست و یک توپ سفید رنگ که به اصطلاح توپ جک نام دارد که نشانه برای ۱۳ توپ است. وزن توپ ۲۷۵گرم و محیط ۲۷۰ متر است و بازیکنان bc3 یک سطح شیب دار به نام ramp دارند.

شروع بازی

بازیکنان پس از گرم کردن وارد زمین شده و در باکس قرار می گیرند. در ابتدا داور سکه را به نشانه ی شیر یا خط بالا می اندازد، تیم یا فرد کاپیتانی که قرعه به نام او می افتد می گوید که خودش قرمز یا آبی باشد انتخاب با خود اوست تیم قرمز شروع کننده است با سوت داور توپ جک یا همان توپ سفید رنگ پرتاپ می شود پس با تعیین و اجازه ی توپ قرمز را به طرف توپ هدف یا سفید یا جک پرتاپ می کند بعد داور اشاره به توپ آبی می کند که بیاندازند و تا اخرین توپ ادامه می دهند.

بر اساس کدام توپی که بر هدف نزدیک است سنجیده می شود. در مسابقه انفرادی یادوبل در چهار تیمی در شش end برگزار می شود.

 

اجرای بازی

۱٫انفرادی:شامل چهار دور بازی می شود و از هر تیم فقط یک نفر می آید به هر نفر یا بازیکن شش توپ داده می شود و به قرمز ۷توپ ۱+۶ که سفید است.
۲٫دو نفره :یک بازی دو نفره که شامل چهار دور می شود و از هر تیم دو نفر انتخاب می شود به هر بازیکن ۳تا توپ داده می شود این ویژه bc3 و bc4 است.
۳٫تیمی:شامل شش دور است و از هر تیم شش نفر شرکت می کند به هر کدام بازیکن دو عدد توپ داده می شود امتیاز دهی توسط داور بعد از پرتاپ تمامی توپ شامل توپ پنالتی انجام خواهد شد. طرفی که نزدیک ترین توپ باشد برای هر توپ یک امتیاز محسوب می شود.

قیمت هر توپ ها ۸۵۰ هزار تومان است و به قول داور ها بازی گران قیمت است در ۱۳۸۰ ورزش بوچیا آغاز شد و در ۱۳۸۵ آکادمی پاراالمپیک باحضور ۲۰ ورزشکار شروع بکار کرد.